غنی: آماده‌ایم برای طالبان در کابل دفتر سیاسی باز کنیم

رییس جمهور غنی می‌گوید در صورتی که طالبان به مذاکرات بین‌الافغانی‌ حاضر شوند، حکومت حاضر است برای این گروه در کابل دفتر سیاسی باز کند و امنیت آن را تامین نماید.

آقای غنی در سفرش به ولایت ننگرهار یک بار دیگر از گروه طالبان خواست مذاکرات بین‌الافغانی را با حکومت در کابل آغاز کنند.

وی تاکید کرد در صورتی که طالبان آماده مذاکره شوند، دفتر سیاسی در کابل برای آنها باز خواهد کرد و امنیت آن را تامین می‌کند. به گفته او، این پروسه را چون آتش بس عید سعید فطر مدیریت خواهد کرد.

وی افزوده برخی کشورهای همسایه، افغانسانی را می‌خواهند که در آن اشرف غنی نباشد.

به گفته او این کشورها نه از اشرف غنی بلکه از مغز و تدبیر ترس دارند.

در اعلامیه‌ی که امروز از سوی ارگ ریاست جمهوری به نشر رسیده آمده است که رییس جمهور غنی در این سفر با بزرگان ولسوالی‌های غنی خیل، مومند دره، اچین و نازیان دیدار کرده است.

اعلامیه افزوده، رییس جمهور در این دیدار گفت که داعش درافغانستان به پایان رسیده است. او از نیروهای امنیتی و دفاعی و باشندگان ننگرهار برای مبارزه با گروه داعش تقدیر کرد.

رییس جمهور در حالی از آمادگی اش برای ایجاد دفتر برای گروه طالبان در کابل سخن گفته است که هفته گذشته، شماری از رهبران احزاب و سیاسیون مخالف حکومت به شمول حامد کرزی رییس جمهوری پیشین در مسکو با نمایندگان طالبان روی چگونگی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی رایزنی کردند.

این درحالی است که پیش از این طالبان در نشست مسکو حکومت کابل را نامشروع خوانده و گفته بودند که با حکومت حاضر گفتگو نمی‌کنند، زیرا ۱۸ سال مبارزه آنها نزد مردم زیر سوال خواهد رفت.

مطالب مرتبط