ناتو: اوضاع در افغانستان شکننده است

سرمنشی عمومی سازمان ناتو می‌گوید اوضاع در افغانستان «دشوار» است و این سازمان ماموریت خود را هم چون گذشته ادامه می‌دهد.

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی ناتو امروز در یک کنفرانس خبری در بروکسل به خبرنگاران گفت؛ همزمان با تلاش‌های صلح از سوی امریکا، ناتو ماموریت خود را در بخش‌های آموزش، مشوره‌دهی و حمایت از نیروهای افغان ادامه می‌دهد.

آقای ستولتنبرگ افزود که امریکا در حال رایزنی با کشورهای عضو ناتو در مورد صلح افغانستان است و ناتو از آن حمایت می‌کند.

وی تصریح کرد: «همزمان با رسیدن به یک توافق صلح، ناتو می‌کوشد نیروهای امنیتی افغان را کمک کند. این روشن است که ما باهم یکجا به افغانستان رفتیم و به گونه متحدانه آینده افغانستان را مشخص خواهیم کرد، اما این وابسطه به افغان‌ها است تا تصمیم‌شان را بگیرند.»

سرمنشی عمومی ناتو نقش حکومت را در مذاکرات صلح مهم تلقی کرده بیان داشت، روند صلح باید به گونه‌ی باشد که حکومت منتخب افغانستان در آن نقش داشته باشد.

او اظهار داشت، با وجود دشواری‌ها در افغانستان فرصت‌های برای صلح به میان آمده است و ناتو از آن نیرومندانه پشتیبانی می‌کند.

وی می‌افزاید: «ما به گونه نیرومندانه از پروسه صلح و آشتی افغانستان حمایت می‌کنیم و می‌خواهیم این تلاش‌ها زمینه مذاکرات بین‌الافغانی را فراهم سازد.»

ستولتنبرگ با تاکید بر حمایت سیاسی از پروسه صلح افغانستان گفت، طالبان از راه جنگ پیروز شده نمی‌توانند.

وی می‌گوید در چند هفته اخیر سه بار با نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان دیدار کرده است. پیش از این ستولتنبرگ در تویترش نوشته بود که دیدار خوبی با زلمی‌ خلیل‌زاد، داشته است.

ناتو در حالی از دشواری اوضاع در افغانستان نگرانی می‌کند که قرار است وزیران دفاع کشورهای عضو این سازمان به روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه اوضاع افغانستان را در بروکسل پایتخت بلجیم بررسی کنند.

مطالب مرتبط