بدهی امریکا از مرز ۲۲ تریلیون دالر عبور کرد

بدهی دولت امریکا برای نخستین بار در تاریخ از سطح ۲۲ تریلیون دالر نیز گذشت.

به نقل از بیزینس اینسایدر، وزارت خزانه‌داری امریکا اعلام کرد: از این میزان، ۱۶.۲ تریلیون دالر بدهی وزارت خزانه‌داری و ۵.۸ تریلیون دالر بدهی نهادهای دولتی دیگر است. با تحولات اخیر، روند افزایش بدهی امریکا سیر صعودی به خود گرفته است به گونه‌ای که با رسیدن کسری بودجه دولت به ۷۷۹ میلیارد دالر در سال گذشته، روند استقراض کاخ سفید افزایش یافته است و حتی منجر به تعطیلی ۳۵ روزه دولت شد که طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ آمریکا به شمار می‌رود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هم‌چنین اعلام کرده است این وزارت‌خانه در سال گذشته ۱.۳ تریلیون دلار اوراق بدهی صادر کرده که از سال ۲۰۱۰ تاکنون بی‌سابقه محسوب می‌شود. از لایحه کاهش مالیاتی دولت ترامپ که سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش بدهی دولت این کشور یاد می‌شود. طبق پیش‌بینی‌ها، لایحه کاهش مالیاتی در طول ۱۰ سال باعث افزایش ۱.۵ تریلیون دلاری بدهی این کشور خواهد شد.

لازم به ذکر است که از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، بدهی دولت آمریکا بیش از ۲ تریلیون دالر افزایش یافته است. هم‌چنین این رقم در مقایسه با بدهی ثبت شده دولت در سال ۲۰۰۸ بیش از ۲ برابر افزایش یافته و اقتصاددانان معتقدند روند افزایش بدهی امریکا کماکان ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط