واکنش‌ها به اعلام عملیات بهاری طالبان؛ شکست، نظامی‌گری، بی‌پروایی

در گرماگرم مذاکرات صلح امریکا با طالبان و تقلای ارگ برای پیوستن به این روند، حملات بهاری طالبان تحت نام «الفتح» در افغانستان روز جمعه (۲۳ حمل) آغاز شد؛ عملیاتی که با واکنش گسترده و عمدتا منفی مراجع مختلف رو به‌رو شد.

هم‌اکنون حملات طالبان در قندوز، بادغیس، فراه و چندین ولایت دیگر جریان دارد و پیش از آغاز حملات بهاری طالبان نیز دامنه‌ ناامنی‌ها افزایش یافته‌بود.

گروه طالبان اعلام کرده‌است که حملات بهاری‌ خود را در واکنش به حملات بهاری حکومت افغانستان تحت نام «خالد» آغاز کرده‌است.

بر اساس برنامه حکومت، در عملیات «خالد ۹۸» نیروهای افغان به شکل تهاجمی درآمده‌اند تا به تحرکات نظامی طالبان پاسخ قاطع بدهند.

واکنش ارگ: جنگ طالبان، تحمیلی و نامشروع است
ارگ ریاست جمهوری با صدور اعلامیه‌ای‌، آغاز حملات بهاری طالبان را محکوم و جنگ این گروه در افغانستان را نامشروع توصیف کرده‌است.

در اعلامیه ارگ آمده‌است که حکومت افغانستان در تلاش ختم جنگ تحمیلی می‌باشد.

در این اعلامیه تأکید شده‌است که «نیروهای امنیتی و دفاعی، تدابیر لازم را در مقابل حملات طالبان روی دست گرفته‌اند. حکومت افغانستان یک‌بار دیگر از رهبران گروه طالبان می‌خواهد که دست از جنگ نامشروع و تحمیلی بردارند و به مذاکرات صلح حکومت لبیک بگویند.»

وزارت دفاع نیز این اقدام طالبان را تلاشی برای پوشاندن و توجیه «شکست» آن گروه و روحیه دادن به نیروهایش تعبیر کرده‌است.

واکنش کرزی
حامد کرزی؛ رییس جمهوری پیشین نیز با نشر اعلامیه‌ای به آغاز عملیات نظامی «خالد» از سوی حکومت افغانستان و عملیات «الفتح» از سوی طالبان واکنش نشان داد.

آقای کرزی، تداوم جنگ را به نفع هیچیک از طرف‌های درگیر جنگ ندانسته و گفته است که از حکومت و طالبان می‌خواهد که به تلاش‌های صلح به جای آغاز عملیات نظامی متوسل شوند.

ناتو: جنگ را با جنگ جواب می‌دهیم
در واکنش به اعلام حملات بهاری طالبان، ماموریت ناتو بر حمایت بیشتر از نیروهای افغان و جنگ با طالبان تاکید کرده‌است.

دف بتلر؛ سخنگوی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان
دف بتلر؛ سخنگوی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان

دف بتلر؛ سخنگوی این ماموریت گفته‌است که گروه طالبان به جای صلح، جنگ را انتخاب کرده‌اند و نیروهای خارجی آماده جنگ با این گروه هستند.

«بی‌پروایی طالبان به خواست صلح»
دونالد ترامپ؛ رییس‌ جمهوری امریکا در تلاش ختم جنگ افغانستان می‌باشد. زلمی خلیلزاد؛ دیپلمات افغان‌تبار امریکایی به عنوان نماینده ویژه این کشور در روند صلح افغانستان گماشته‌ شده‌است.

تاکنون آقای خلیلزاد، چندین‌بار با نمایندگان طالبان دیدار کرده‌است.

اعلام حملات بهاری طالبان اما این دیپلمات امریکایی را نیز آشفته کرد.

او آغاز حملات بهاری از سوی طالبان را محکوم کرد. آقای خلیلزاد روز گذشته (جمعه، ۲۳ حمل) در توییترش نوشت که اعلام طالبان یک اقدام بی‌باکانه بود که با این کار خود طالبان بی‌پروایی‌شان را به خواست صلح تمام افغان‌ها نشان دادند.

او همچنین از کشورهای پاکستان، قطر و کشورهای دیگر که خواستار صلح در افغانستان هستند، ‌خواست که حملات بهاری طالبان را محکوم کنند.

به گفته خلیلزاد، رهبران طالبان با این رویکرد مخالف اند!

خلیلزاد پیش از این نیز در جریان سفر به کابل، خواستار کاهش خشونت‌ها از سوی همه طرف‌ها شده بود تا زمینه برای صلح، مساعد شود.

پاکستان و برخی از کشورهای عربی به حمایت از گروه طالبان متهم هستند. آگاهان سیاسی، معتقد اند که تامین صلح بدون حمایت حامیان سرسخت طالبان، دشوار و حتی غیر ممکن می‌باشد.

دیده شود که کشورهای حامی طالبان و حکومت افغانستان در مورد حملات طالبان چگونه موضع‌گیری خواهند کرد.

به باور ناظران، شدت‌گرفتن حملات طالبان روی روند صلح افغانستان تاثیر منفی خواهد گذاشت و این حملات نشان می‌دهد که تاکنون در دیدگاه طالبان مبنی بر دست‌کشیدن از جنگ و خشونت تغییری رونما نگردیده‌است.

آگاهان نظامی از واشنگتن می‌خواهند که در کنار پیگیری تلاش‌های صلح با گروه طالبان و ایجاد اجماع منطقه‌ای برای صلح، نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را بیشتر تمویل و تجهیز کنند.

این آگاهان متعقدند در صورتی که نیروهای افغان، ابتکار جنگ را به‌دست داشته‌باشند و ذهنیت طالبان مبنی بر تسلط افغانستان از طریق گزینه نظامی تغییر پیدا کند، چشم‌انداز روشنی برای تامین صلح و پایان این جنگ فرسایشی ایجاد خواهد شد.

مطالب مرتبط