وزیر مخابرات: فیسبوک به افغانستان مالیه بدهد

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌گوید که فیسبوک به دیگر کشورها مالیه می‌پردازد که در افغانستان نیز باید مطابق قوانین این مالیه را بپردازد.

شهزاد گل آریوبی که امروز (یکشنبه، ۲۵ حمل) در نشست خبری برنامه «حساب‌دهی حکومت به ملت» صحبت می‌کرد، بار دیگر تاکید کرد که فیسبوک باید قوانین افغانستان را بپذیرد در غیر آن،‌ این شبکه در افغانستان مسدود خواهد شد.

به‌گفته‌ِی وزیر مخابرات این شبکه در جریان انتخابات‌های گذشته میلیون‌ها دالر از افغانستان سود کرده اما مالیه آن را نپرداخته است. آقای آریوبی گفت که جلو حساب‌های جعلی فیسبوک باید گرفته شود و این حساب‌ها مسدود شود.

از طرفی هم وزیر مخابرات، دستاوردهای یک‌ساله‌ی این وزارت را ارایه کرد. او گفت در جریان سال گذشته این وزارت چندین پروژه انکشافی مخابراتی را در بخش‌های؛ فایبر نوری، ستلایت، آسان خدمت، تذکره الکترونیکی، پاسپورت، خدمات پُستی، حکومت داری الکترونیکی و حکومت‌داری از طریق مبایل آغاز کرده و برخی از این پروژه‌ها تکمیل شده است.

او همچنان گفت که لابراتواری برای تحقیق در مورد جرایم سایبری (انترنتی) نیز در این وزارت ایجاد شده است. او گفت: «یک لابراتوار برای جرایم سایبری ساخته شده و کار بالای آن در همکاری با لوی سارنوالی جریان دارد که در آن جرایم سایبری مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

او همچنان می‌گوید که این وزارت روی راه‌اندازی سیستمی کار می‌کند که معاش کارمندان دولت به شمول معلمین، از طریق مبایل برای شام پرداخت شود. او گفت که در برخی از ولایت این سیستم مورد استفاده قرار گرفته است و در دیگر ولایت‌ها نیز به‌زودی فعال خواهد شد.

وزیر مخابرات می‌گوید که به‌زودی شماری زیادی از مکاتب، دانشگاه‌ها، شفاخانه‌ها و دیگر نهادها در نقاط مختلف کشور از طریق فایبر با هم وصل می‌شوند.

او همچنان می‌افزاید که تفاهم‌نامه‌هایی را با کشورهای منطقه امضا کرده که افغانستان از طریق پروژه اتصال منطقه‌ای از طریق فایبر به چین، ترکمنستان، ایران، تاجیکستان،  روسیه و دیگر کشورها وصل خواهد شد.

مطالب مرتبط