حنیف اتمر هم جرگه مشورتی صلح را تحریم کرد

پس از تحریم جرگه مشورتی صلح از سوی عبدالله عبدالله؛ رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» و رییس اجرایی حکومت، محمدحنیف اتمر؛ رییس تیم انتخاباتی «صلح و اعتدال» نیز اشتراک او و تیم‌اش را در لویه جرگه مشورتی صلح رد کرد.

دسته انتخاباتی «صلح و اعتدال» با نشر اعلامیه‌ای گفته‌است که روند برگزاری لویه جرگه بدون مشورت با جریان‌های سیاسی و به‌گونه‌ غیرشفاف پیش برده می‌شود و حکومت نیز در این مورد وضاحتی نداده‌است.

این تیم برگزاری لویه جرگه را وقت‌تلفی در روند صلح و تلاش برای کمپاین انتخاباتی خواند و گفت که هیچ‌کسی به نمایندگی از این تیم و یا احزاب و جریان‌های عضو آن در این لویه جرگه سفارشی اشتراک نخواهد کرد.

تیم صلح و اعتدال گفته‌است که از حکومت خواسته‌بود تا در مورد هدف و اجندای جرگه و همچنین در زمینه ترکیب و انتخاب اعضای آن با جریان‌های سیاسی کشور مشوره نماید تا مشروعیت چنین پروسه بزرگ ملی تامین شود.

اعلامیه افزوده‌است: «اما اکنون که با گذشت چندین هفته کار برگزاری لویه جرگه از طرف تیم وابسته به ارگ ریاست جمهوری در یک روند کاملاً سفارشی و غیرشفاف به پیش برده شده، دیده می‌شود که هنوز هیچ‌گونه وضاحتی در مورد اهداف واقعی و پس پرده حکومت و هیچ اطمینانی در مورد آزاد و عادلانه‌بودن روند برگزاری آن به‌دست نیامده‌است.»

تیم انتخاباتی آقای اتمر تصریح کرده‌است که این جرگه که بدون هیچ‌گونه مشورتی با جریان‌های مطرح سیاسی، ملی و مردمی به پیش برده می‌شود نمی‌تواند متضمن یک لویه جرگه واقعی باشد؛ چون به باور این تیم در لویه جرگه‌ها اصل مشورتی‌بودن، اساس مشروعیت آن‌ها را تشکیل داده و تاثیر مستقیم بر مؤثریت و نتایج آن دارد.

جرگه سفارشی و کمپاین انتخاباتی
اعلامیه تیم اتمر، جرگه مشورتی صلح را سفارشی و کمپاین انتخاباتی خوانده و تصریح کرده‌است: «ما اعلام می‌داریم که هیچ‌کسی به نمایندگی از تیم صلح و اعتدال و یا احزاب و جریان‌های عضو آن در این لویه جرگه سفارشی اشتراک نخواهد کرد.»

تیم صلح و اعتدال پیش از این نیز این جرگه را سفارشی خوانده‌بود.

روز گذشته (دوشنبه) عبدالله عبدالله؛ رییس اجراییه و رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» نیز لویه جرگه مشورتی صلح را تحریم کرده و گفته بود که این جرگه نمی‌تواند مشکلات افغانستان را حل کند.

لویه جرگه مشورتی صلح قرار است به تاریخ نهم ماه ثور سال جاری برگزار شود و حدود سه روز دوام کند. مسؤولان برگزاری این جرگه گفته‌اند که در آن ۲۵۰۰ تن اشتراک خواهند کرد؛ اما چگونگی انتخاب اعضای اشتراک‌کننده در این جرگه مورد انتقاد شماری از سیاستمداران قرار گرفته‌است.

مطالب مرتبط