«نه» بزرگ رهبران سیاسی به جرگه مشورتی؛ حکمتیار هم تحریم کرد

لویه جرگه مشورتی صلح که قرار است ماه آینده خورشیدی برگزار شود تاکنون از سوی چندین چهره سیاسی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تحریم شده‌است. در تازه‌ترین مورد، گلبدین حکمتیار؛ رهبر حزب اسلامی و از نامزدهای انتخابات هم شرکت در آن را رد کرد.

پیشتر در روز یکشنبه (۲۵ حمل) عبدالله عبدالله؛ رییس اجراییه و رهبر دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» جرگه مشورتی صلح را تحریم کرد و گفت که کسی از این تیم در آن اشتراک نخواهد کرد.

به دنبال آن امروز (دوشنبه)، محمدحنیف اتمر؛ رهبر دسته انتخاباتی «صلح و اعتدال»، رحمت‌الله نبیل؛ رهبر جریان محور مردم افغانستان و دسته انتخاباتی صلح و عدالت، نورالحق علومی، فرامرز تمنا؛ نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و مورد اخیر هم این جرگه را تحریم کردند.

تحریم‌کنندگان گفته‌اند که این جرگه نمایشی، سفارشی، انتخاباتی و کمپاینی است و هیچ گرهی از مشکلات افغانستان باز نمی‌کند.

عبدالله عبدالله گفت که این جرگه کمکی به حل مشکلات کنونی نمی‌کند، حنیف اتمر هم گفته‌است که این جرگه سفارشی و کمپاینی برای انتخابات ریاست جمهوری است و رحمت‌الله نبیل، تخصیص پنج میلیون دالر برای برگزاری این جرگه از «خزانه ملت گرسنه» و دیگر موارد را دلیل تحریم این نشست خوانده‌است.

گلبدین حکمتیار، فرامرز تمنا و نورالحق علومی نیز موقف‌گیری مشابهی دارند. این نامزدان می‌گویند که در رابطه به برگزاری لویه جرگه با آن‌ها و دیگر جریان‌ها و احزاب سیاسی هیچ مشورتی صورت نگرفته‌است. عبدالله عبدالله؛ رییس اجریی و یکی شرکای قدرت در حکومت نیز از همین ناحیه انتقاد کرده‌است.

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به تحریم این نشست از سوی عبدالله گفت که او تاکنون نگرانی‌های خود از این نشست را با رییس جمهوری غنی شریک نکرده و قرار است در دیداری این موضوع را حل کنند.

ریاست جمهوری اما در مورد تحریم این جرگه از سوی دیگر نامزدان و جریان‌های سیاسی تاکنون واکنشی نشان نداده‌است.

لویه جرگه مشورتی صلح قرار است در نهم ماه ثور برگزار شود و در آن بیش از ۲۵۰۰ نفر شرکت کنند؛ اما چگونگی انتخاب اعضای این جرگه از سوی نامزدان و جریان‌های سیاسی غیر شفاف خوانده شده‌است.

مطالب مرتبط