سفارت امریکا در کابل از رهایی زندانیان طالبان استقبال کرد

سفارت امریکا در کابل، آزادسازی شماری از زندانیان گروه طالبان را تلاشی برای بهبود وضعیت به هدف دست‌یابی به توافق سیاسی صلح توصیف کرده و از آن استقبال کرده‌است.

جان آر بس؛ سفیر امریکا در کابل، روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۱جوزا) در توییترش در این‌باره نوشت که صلح پایدار در مصالحه و بخشش از سوی تمام طرف‌های درگیر ریشه دارد.

خبرهای مهم و کوتاه را در تلگرام افق بخوانید

آقای بس افزود که در مقابل، طالبان زندانیان را از زندان‌های‌شان آزاد نمی‌کنند؛ بلکه آن‌ها از سوی نیروهای امنیتی افغان فقط از بند رها می‌شوند. او با اشاره به آزادسازی شماری از زندانیان از زندان گروه طالبان گفته‌است که جسارت نیروهای امنیتی در خصوص آزادسازی صدها زندانی افغان از چنگ طالبان، ستودنی است.

این در حالی ‌است که نیروهای امنیتی و دفاعی در جریان سال جاری بیش از ۳۰۰ نفر را از زندان‌های گروه طالبان آزاد کرده‌اند. در تازه‌ترین مورد، این نیروها دوشنبه‌شب (۲۰ جوزا) با انجام عملیات‌هایی ۴۷ زندانی را از زندان‌های طالبان در ولایت‌های قندوز و بغلان آزاد کردند.

با این حال، اشرف‌غنی به‌مناست عید فطر، فرمان رهایی ۸۸۷ زندانی از جمله صدها عضو گروه طالبان را از زندان‌های کشور صادر کرد. این فرمان براساس فیصله لویه جرگه «مشورتی» صلح صورت گرفت که به‌تاریخ ۹ ثور برگزار شد.

بربنیاد گزارش‌ها روند آزادسازی این زندانیان آغاز شده‌ و تاکنون بیش از ۲۰۰ زندانی مربوط به گروه طالبان از زندان‌های دولت افغانستان آزاد شده‌اند.

پیش از این، حمدالله محب؛ مشاور امنیت ملی آقای غنی، گفته‌بود که همه کسانی که آزاد خواهند شد، اعضای گروه طالبان ‌هستند؛ اما گروه طالبان در خبرنامه‌ای روز سه‌شنبه، (۲۱ جوزا) اعلام کرد که تنها ۲۶۱ نفر از میان ۸۸۷ نفر عضو این گروه‌اند. طالبان از اقدام رهایی زندانیان استقبال کرده و آن را گامی خوب خوانده‌اند.

با این وجود، آزادی این شمار از زندانیان طالبان، واکنش‌های منفی مردم و فعالان سیاسی و مقام‌های پیشین امنیتی را برانگیخته‌است. آن‌ها این اقدام را یکجانبه، ناعادلانه و غیرمؤثر خوانده‌اند. شماری نیز نسبت به بازگشت دوباره این افراد به جبهات جنگ هشدار داده‌اند. حمدالله محب؛ مشاور امنیت ملی آقای غنی هم این برداشت را تأیید کرده‌است.

شاه‌حسین مرتضوی؛ معاون سخنگوی ارگ اما مدعی شده که افراد آزاد‌شده یا مریض اند یا مسن.

با این وصف، آزادی این افراد، دور از دیدرس رسانه‌ها صورت گرفته‌ و مشخص نیست که چه کسانی شامل این فرمان شده‌اند.

مطالب مرتبط