نماینده مجلس ایران: مجلس و وزارت خارجه، از میانجی‌گری جاپان خبر نداشته‌‌اند

علی مطهری؛ نماینده مردم تهران در مجلس ایران گفته‌است که در جریان میانجی‌گری جاپان، نه مجلس این کشور بوده و نه وزیر خارجه.

علی مطهری در گفتگو با عصر ایران گفت: «این روش بدی است که مسؤولان قانونی در جریان این امور نیستند. ما نمی‌دانیم چه پیامی آورده شده‌است و چه پاسخی داده شده‌است و این خوب نیست.»

آقای مطهری با انتقاد از اینکه گزارشی در این زمینه به مجلس ارائه نمی‌شود، گفت: «وقتی وزیر خارجه خبر ندارد ما نیز خبر نداریم، اطلاعاتی که ما داریم این است که وزیر امور خارجه به صورت مستقیم در جریان امور نبوده‌است و نقشی نداشتند و این درست نیست؛ چرا که دستگاه رسمی دیپلماسی کشور وزارت خارجه است و باید در جریان باشد.»

نماینده مردم تهران در مجلس ایران اظهار داشت که ایران باید به همان مهلت دوماهه که به اروپایی‌ها داده‌است عمل کند. وی افزود: «اگر اینها اقدام قابل قبولی انجام ندادند همان ۱۸ تیر (سرطان) اقدامات بعدی را انجام دهیم و خیلی معطل آنها نشویم.»

آقای مطهری در مورد رفتارها و دیدارهای دیپلماتیکی این اواخر که در ایران انجام می‌شود گفت که کشورهای خارجی از جمله جاپان، نگران منافع خودشان هستند.

او با اشاره به این‌که احتمال سفر آیت‌الله خامنه‌ای؛ رهبر ایران به جاپان وجود دارد، گفت: «حصول توافق درباره بردن آیت‌الله علی خامنه‌ای؛ رهبر جمهوری اسلامی به جاپان برای شرکت در نشست سران گروه بیست هدف حداکثری است و اگر در ترتیب دادن مذاکرات وی با ترامپ توفیق حاصل شود، این بزرگترین رویداد سیاسی خواهد بود.»

قابل ذکر است که چندی پیش در جریان سفر بشار اسد؛ رییس جمهوری سوریه به تهران نیز انتقادهای زیادی در مورد بی‌خبری وزارت خارجه ایران از این سفر شده‌بود.

مطالب مرتبط