پولیس بریتانیا از کودکان برای جاسوسی استفاده می‌کند

استفاده از کودکان جاسوس برای تحقیق در مورد سوءاستفاده جنسی، باندهای مواد مخدر و دیگر جرایم جدی، نوجوانان آسیب پذیر را در معرض خطر «آسیب شدید جسمی و عاطفی» قرار می‌دهد. این هفته، دیوان عالی بریتانیا به این پرونده رسیدگی می‌کند.

به نقل از ایندپندینت، ساجد جاوید، وزیر داخله بریتانیا، به خاطر استفاده پولیس و نهادهای تحقیقاتی دیگر از کودکان به عنوان جاسوس با چالش قضایی روبرو است.

مؤسسه «جاست فور کیدز لا» که یک نهاد خیریه مخصوص کودکان است ادعا می‌کند به دلیل نبود اقدامات ایمنی، قوانین حقوق بشر در مورد کودکانی که از آنها به عنوان «منابع مخفی جمع‌آوری اطلاعات انسانی» استفاده می‌شود، نقض شده است.

نگرانی‌ها در مورد استفاده از کودکان جاسوس سال گذشته بعد از آنکه نمایندگان شنیدند دختر ۱۷ ساله‌ای استخدام شده تا در مورد مردی که از او سوءاستفاده  جنسی کرده بود جاسوسی کند، در مجلس اعیان مطرح شد.

از کودکان دیگری که سن آنها حدود ۱۵ سال بوده است برای نفوذ در باندهای خلافکاران استفاده شده است، اقدامی که به گفته کارشناسان نادر است اما به طور بالقوه می‌تواند کودکان را در معرض سوءاستفاده بیشتر قرار دهد.

انور سولومون، مدیر اجرایی مؤسسه «جاست فور کیدز لا» می‌گوید: «کودکان دخیل در این پرونده از آسیب‌ پذیرترین افراد در کشور ما هستند و بسیار مهم است که از آنها در برابر آسیب دیدن محافظت شود».

هم‌زمان با فاش شدن موضوع جاسوسان کودک در گزارش روزنامه گاردین در تابستان گذشته، او در توئیتی از سیستمی که برای اجازه دادن به استفاده از «منابع مخفی جمع‌آوری اطلاعات انسانی» به کار گرفته شده انتقاد کرد، چراکه در این سیستم از یک مددکار اجتماعی یا یک مسئول مراقبت مستقل استفاده نشده است. وی همچینین هشدار داد که شرط حضور «فرد مناسب» در جلسات مابین کودک خبرچین زیر ۱۶ سال و افرادی که او را به کار می‌گیرند «مبهم و تعریف نشده» است.

مطالب مرتبط