امریکا بر‌ دیپلمات‌های ایرانی مقیم نیویارک، محدویت تردد وضع کرد

دولت امریکا با ارسال نامه‌ای به نمایندگی ایران در ‌مقر سازمان ملل متحد در نیویارک، محدودیت‌های تازه‌ای را بر تردد دیپلمات‌های ایرانی و ‌خانواده‌های آن‌ها در این شهر وضع کرده‌است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه، ۱۷ جولای گزارش داد که نسخه‌ای از این نامه رسمی را دیده که در آن دولت امریکا محدودیت تردد دیپلمات‌های ایران و خانواده‌های‌شان را به اطلاع نمایندگی ایران رسانده‌است.

براساس این نامه، دیپلمات‌های ایرانی مقیم امریکا و اعضای خانواده‌های شان فقط مجاز به تردد در محدوده دفتر نمایندگی ایران، اقامتگاه یا منزل رسمی نماینده ایران و ساختمان سازمان ملل متحد هستند که شامل شش جاده می‌شود، جز این مسیرها، دیپلمات‌های ایرانی و اعضای خانواده‌شان اجازه دارند برای ورود یا خروج از خاک ایالات متحده امریکا، به میدان هوایی جان اف کندی نیویارک هم بروند.

پیش از این ایالات متحده امریکا، همین محدودیت‌ها را در هفته جاری علیه محمدجواد ظریف؛ وزیر خارجه ایران نیز وضع کرده‌بود.

آقای ظریف برای شرکت در نشست سازمان ملل متحد از چهار روز پیش در نیویارک به‌سر می‌برد.

همزمان با این، مایک پمپئو؛ وزیر خارجه امریکا نیز از تصمیم کشورش برای اعمال این محدودیت‌ها خبر داده‌بود.

پمپئو گفته‌بود: «دیپلمات‌های امریکا در ایران حضور ندارند، بنابراین ما هم دلیلی برای این‌که دیپلمات‌های ایرانی آزادانه در نیویارک چرخ بزنند نمی‌بینیم.»

تتش‌ها در این اواخر میان ایران و ایالات متحده امریکا، افزایش یافته؛ اما هردو کشور می‌گویند علاقه‌ای به درگیری نظامی با یکدیگر ندارند.

مطالب مرتبط