با سلفی‌گرفتن، فشار خون‌تان را اندازه بگیرید

محققان چینی و کانادایی مشترکا برنامه‌ای را برای تلفن همراه طراحی کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توان از روی تصویر چهره فرد، فشار خون او را اندازه‌گیری کرد.

به گزارش رادیو بین المللی چین، محققان دانشگاه تربیت معلم هانگ جوئو چین و دانشگاه تورنتوی کانادا در گزارشی که روز چهارشنبه، ۷ آگست در مجله «چرخش تصاویر قلب و رگ‌ها»ی امریکا منتشر شد، اعلام کردند با این اپلیکیشن که با اتکا بر فناوری تصویربرداری نوری تراپوستی کار می‌کند، می‌توان برحسب تغییرات جریان خون صورت در تصاویر ویدئویی که با گوشی همراه گرفته شده، اندازه دقیق فشار خون فرد را تعیین کرد.

محققان اعلام کرده‌اند که در این طرح، فشار خون هزار و ۳۲۸ داوطلب بزرگسال کانادایی و چینی را با دو روش جدید و سنتی گرفتند و سپس به بررسی نتایج حاصل از هر دو روش پرداختند.

محققان گفته‌اند که این آزمایشات نشان می‌دهد عدد فشار سیستولی که با این اپلیکیشن به‌دست آمده تا ۹۵ درصد است، میزان دقت در مورد فشار دیاستولی و فشار نبض نیز ۹۶ درصد است که با معیار اندازه‎گیری وسائل مرسوم فشار خون، مطابقت دارد.

همچنین محققان اعلام کردند در تلاش هستند تا طول مدت ویدئوی چهره مورد نیاز برای استفاده از این اپلیکیشن را از دو دقیقه به ۳۰ ثانیه کاهش دهند تا این فناوری کاربرد بیشتری پیدا کند.

مطالب مرتبط