حملات طالبان در جلریز صدها خانواده را آواره کرد

مقام‌های محلی در ولایت میدان‌وردک می‌گویند که طالبان از چندروز به این‌سو بر شماری از ساحات ولسوالی جلریز این ولایت حمله کرده‌اند که این رویداد، سبب آوارگی‌ صدها خانواده شده‌است.

حاجی احمد جعفری؛ عضو شورای ولایتی میدان‌وردک به خبرگزاری افق گفت که طالبان از چند روز به‌ این‌سو حملات‌شان را بر پاسگاه‌های پولیس محلی در منطقه «سرچشمه» از مربوطات ولسوالی جلریز آغاز کرده‌اند.

او گفت که آخرین درگیری در این ساحه روز جمعه (۱ سنبله) به مدت چهار ساعت دوام کرد؛ اما اکنون وضعیت این ساحه نسبتاً آرام است.

آقای جعفری گفت که طالبان اکنون توسط نیروهای محلی به کمک نیروهای خیزش مردمی عقب زده شده‌اند و در ساحات «پل محراب» جابه‌جا شده‌اند. به گفته او، در این درگیری یک نفر از نیروهای خیزش مردمی نیز کشته شده‌است.

او همچنین گفت که شمار زیادی از خانواده‌ها در منطقه سرچشمه و نزدیک خط مقدم جنگ «از ترس جنگ» خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند و به ولسوالی بهسود میدان‌وردک پناه برده‌‌اند.

این عضو شورای ولایتی میدان‌وردک گفت: «رقم دقیق بی‌جا شدگان این ساحه از ولسوالی جلریز معلوم نیست؛ اما در مناطق اطراف جنگ، قریه‌های پرجمعیتی است که تعداد زیاد ساکنان آن بی‌جا شده‌اند.»

در همین حال، یک نماینده مجلس شمار آوارگان را ۵۰۰ خانواده اعلام کرده که به‌سوی بامیان و یا ولسوالی بهسود میدان‌وردک رفته‌اند.

مقام‌های امنیتی و مسؤولان محلی میدان‌وردک تاکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

جلریز از ولسوالی‌های ناامن میدان وردک است که همواره از اهداف جنگی طالبان بوده‌است. پیش از این مسافران مسیر کابل – بامیان در منطقه جلریز از سوی گروه طالبان ربوده و در برخی موارد کشته می‌‌شدند.

اکنون برخی باشندگان این منطقه، وضعیت امنیتی را وخیم می‌خوانند و خواهان توجه حکومت‌اند.

مطالب مرتبط