رییس سابق سیا: خروج امریکا از افغانستان منجر به جنگ داخلی می‌شود

دیوید پترائوس؛ رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (CIA) می‌گوید که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان سبب آغاز جنگ داخلی جدیدی در این کشور خواهد شد.

آقای پترائوس روز سه‌شنبه، ۲۶ سنبله در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «هیل» گفت که پس از خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، طالبان می‌توانند جنگ داخلی دیگری را در این کشور دامن بزنند.

او در این مصاحبه گفت: «من در مورد عملکرد طالبان پس از خروج نیروهای ما از افغانستان شک و تردید جدی دارم، پس از ترک افغانستان، این کشور چگونه اداره خواهد شد و آیا افغانستان گرفتار جنگ داخلی دیگری نخواهد شد؟ من در همه این موارد تردید دارم.»

رییس پیشین سی.آی.ای با اشاره به خروج قشون سرخ شوروی از افغانستان و آغاز درگیری‌های داخلی پس از آن، گفت که این کشور قبل از این هم شاهد چنین وضعیتی بوده‌است.

او جنگ‌های داخلی را دوره‌ای تاریک در تاریخ افغانستان خواند و گفت: «این دوره‌ای تاریک در تاریخ افغانستان بود. کابل به ویرانه تبدیل شده‌بود، و من معتقد هستم که در صورت خروج امریکا از افغانستان، شما شاهد بازگشت همان وضعیت خواهید بود.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیش از این مقام‌های امریکایی و نماینده‌های گروه طالبان به خروج نیروهای امریکایی از افغانستان توافق کرده‌بودند؛ اما امضای این توافقنامه پس از یک حمله طالبان در کابل و کشته‌شدن یک سرباز امریکایی در آن از سوی رییس جمهوری امریکا لغو شد.

دونالد ترامپ پیش از توقف مذاکره با طالبان گفته‌بود که در دور نخست بیش از پنج هزار سربازش را از افغانستان خارج می‌کند.

مطالب مرتبط