حکمتیار در هرات: ایران و روسیه مانع اجرای پروژه تاپی شدند

گلبدین حکمتیار؛ رهبر حزب اسلامی و از نامزدان ریاست جمهوری مدعی شده که کشورهای ایران و روسیه مانع تطبیق پروژه تاپی شده‌اند.

این نامزد ریاست جمهوری امروز (چهارشنبه، ۲۷ سنبله) در یک همایش انتخاباتی در هرات گفت که یکی از دلایل ناامنی‌های افغانستان، پروژه‌ تاپی است و کشورهای ایران و روسیه مانع تطبیق این پروژه شده‌اند.

او افزود :«امریکا می‌خواهد که بر آسیایی میانه و ذخایر آن مسلط شود؛ ولی آن‌ها نتوانستند که این پروژه را عملی کنند. ایران و روسیه نگذاشت. روسیه و ایران توانستند که امریکا را در این جهت با شکست مواجه کند.»

پروژه تاپی، گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به کشورهای هند و پاکستان منتقل می‌کند.

مقام‌های افغان گفته بودند که در اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی گاز تاپی به خانه‌های باشندگان هرات می‌رسد؛ اما تاکنون کار عملی این پروژه در داخل خاک افغانستان آغاز نشده‌است.

ناتو در افغانستان شکست خورد
گلبدین حکمتیار در بخشی دیگر از سخنان خود، یک‌بار دیگر بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید کرد و مدعی شد که ماموریت نظامی ناتو در این کشور شکست خورده و امریکا نیز ناگزیر است افغانستان را ترک کند.

او هشدار ‌داد که کامیابی در جنگ افغانستان از طریق گزینه نظامی غیرممکن است و واشنگتن با طالبان معاهده صلح امضا خواهد کرد.

آقای حکمتیار همچنین بر برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه تاکید ‌کرد و هشدار ‌داد که اگر از شفافیت انتخابات مطمئن نشود، جلو انتخابات را خواهد گرفت.

مطالب مرتبط