انتخابات در ولایت‌های غربی؛ رقابت طالبان و رأی‌دهندگان

دولت می‌گوید آمادگی‌ لازم برای تامین امنیت مراکز رای‌دهی ولایت‌های غربی اتخاذ شده‌است. والیان این ولایت‌ها به خبرگزاری افق گفته‌اند که نیروی کافی برای تامین امنیت انتخابات وجود دارد و در صورت نیاز نیروهای هوایی نیز به حمایت از نیروهای زمینی اقدام خواهند کرد؛ اما نگرانی‌هایی وجود دارد که با حضور گسترده طالبان در ولایت‌های فراه، بادغیس، غور و هرات، برگزاری انتخابات در فضای امن کاری دشوار باشد.

بیش از هزار کماندو برای تامین امنیت هرات
ولایت هرات پس از کابل، بیشترین آرا را دارد. آمارهای کمیسیون ولایتی انتخابات هرات نشان می‌دهد که بیش از ۵۷۰ هزار تن در انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

اما کامران علیزایی؛ رییس شورای ولایتی هرات به خبرگزاری افق می‌‌گوید که حضور طالبان در ولسوالی‌ها و نگرانی‌ها مبنی بر تقلب، باعث کاهش حضور رای‌دهندگان خواهد شد.

او می‌افزاید: «وضعیت امنیتی ولسوالی‌ها نگران‌کننده است. حکومت تنها بر مراکز ولسوالی‌ها کنترل دارد، حالا برای من سؤال است که چگونه می‌خواهند در ولسوالی‌ها انتخابات برگزار کنند.»

داوود صدیق‌زاد؛ رییس کمیسیون ولایتی انتخابات هرات به خبرگزاری افق گفت که در روز انتخابات ۲۷۰ مرکز رای‌دهی باز خواهد بود و ۳۰ مرکز مسدود است.

عبدالقیوم رحیمی؛ والی هرات از تلاش‌ها برای تامین امنیت انتخابات خبر می‌دهد.

او به خبرگزاری افق گفت: «بیش از هزار کماندو برای تامین امنیت انتخابات هرات کار می‌کنند. نیروهای هوایی نیز هستند. لوای هوایی ما تقویت شد و امروز طیاره‌های کشفی و چرخبال‌ها آمده‌است و تمام حرکات طالبان زیر نظر ما است.»

۱۰۰ مرکز رای‌دهی مسدود در فراه
تهدیدات امنیتی در ولایت فراه زیادتر است و به همین خاطر، شمار زیادی از مراکز رای‌دهی مسدود مانده‌است.

محمد شعیب ثابت؛ والی فراه به خبرگزاری افق گفت که از ۲۲۲ مرکز رای‌دهی، بیش از ۱۰۰ مرکز در روز انتخابات مسدود خواهد بود.

او افزود: «نیروهای امنیتی ما برای تامین امنیت مراکز رای‌دهی تلاش می‌کنند. این نیروها به طالبان اجازه نمی‌دهند که امنیت انتخابات را برهم بزنند.»

منابع موثق در فراه به افق گفته‌اند که انتخابات در ولسوالی‌های بکواه، گلستان، خاک سفید و شیب کوه به هیچ‌عنوان برگزار نخواهد شد؛ چرا که نیروهای دولتی در این ولسوالی‌ها حضور ندارند.

شاه‌محمود نعیمی؛ معاون شورای ولایتی فراه، حکومت را در راستای زمینه‌سازی برای شرکت مردم در انتخابات به بی‌پروایی متهم می‌کند.

او می‌گوید: «باید حکومت تلاش می‌کرد که مردم در انتخابات شرکت کنند؛ اما این کار نشده و شمار کمی در انتخابات روز شنبه شرکت خواهند کرد.»

بادغیس؛ زیر تهدید سنگین طالبان
در جریان سال جاری، بادغیس پس از فراه، گواه حملات سنگین طالبان بوده‌است. طالبان در بخش‌های وسیع این ولایت حضور گسترده دارند و این حضور به احتمال قوی باعث به چالش کشیده‌شدن انتخابات خواهد شد.

عبدالغفور ملک‌زی؛ والی بادغیس به خبرگزاری افق می‌گوید که در این ولایت بیش از ۴۵ مرکز رای‌دهی در روز انتخابات باز خواهد بود.

او می‌افزاید که ۲۵ مرکز رای‌دهی در این ولایت به‌دلیل تهدیدات امنیتی مسدود خواهد شد.

والی بادغیس: ۴۵ مرکز رای دهی در روز انتخابات باز خواهد بود

ضیاءالدین اکازی؛ نماینده مردم بادغیس در مجلس نمایندگان به خبرگزاری افق گفت که در بالامرغاب انتخابات ریاست جمهوری به دلیل این‌که طالبان حضور گسترده دارند، برگزار نخواهد شد.

طالبان تمام جغرافیای بالامرغاب به استثنایی کندک ارتش ملی را در اختیار دارند.

اما برگزاری انتخابات در این ولایت با حضور گسترده طالبان کاری بس دشوار برای نیروهای افغان است.

چالش انتخابات در سه ولسوالی غور
آمارهای رسمی در غور نشان می‌دهد که انتخابات در ۷۲ مرکز رای‌دهی برگزار نخواهد شد و در ۹۹ مرکز دیگر برگزار می‌شود.

ناصر خاضع؛ والی غور به خبرگزاری افق می‌گوید که تمام آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه روی دست گرفته شده‌است؛ اما برگزاری انتخابات در ولسوالی‌های چهار سده، تولک و دولینه دشوارتر است.

اعضای شورای ولایتی غور از تهدیدات فزاینده امنیتی در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نگران هستند.

غلام‌سخی جاوید؛ عضو این شورا به خبرگزاری افق می‌گوید: «باید انتخابات ریاست جمهوری در نقاط مختلف غور برگزار می‌شد؛ اما حالا به خاطر ناامنی‌ها انتخابات در برخی از سایت‌ها برگزار نمی‌شود.»

اطمینان قول‌اردو از تامین امنیت انتخابات
مقام‌ها در قول اردوی ۲۰۷ ظفر در غرب کشور اطمینان می‌دهند که در راستای تامین امنیت انتخابات، آمادگی‌های لازم را گرفته‌اند.

فضل‌محمد جنبش؛ فرمانده قول اردوی ظفر گفت: «منصوبین اردوی ملی با تشریک مساعی دیگر نیروهای امنیتی و دفاعی به‌منظور تامین امنیت مراکز رای‌دهی، مردم و حفاظت از مواد انتخاباتی توجه جدی نموده‌اند.»

قرار است انتخابات ریاست جمهوری به‌تاریخ ششم ماه میزان سال جاری برگزار شود. بربنیاد گفته‌های منابع امنیتی، نیروهای دولتی در مراکز رای‌دهی مستقر شده‌اند.

گروه طالبان اما مخالف برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و هشدار داده که مانع برگزاری این انتخابات خواهد شد.

دیده شود که نیروهای دولتی در آزمون دشوار امنیت انتخابات چند نمره خواهند گرفت.

مطالب مرتبط