خشم نبیل از سفر خلیلزاد؛ توطئه تازه‌ای علیه کابل در راه است؟

رحمت‌الله نبیل؛ نامزد ریاست جمهوری و رییس پیشین امنیت ملی افغانستان از سفر تازه زلمی خلیل‌زاد؛ نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان به پاکستان، انتقاد کرده‌است.

آقای نبیل در صفحه فیسبوک‌اش با انتقاد از خلیلزاد نوشته‌است که او به‌جای این‌که اول به افغانستان بیاید و همبستگی‌اش را با مردم افغانستان اعلام کند به پاکستان می‌رود.

زلمی خلیل‌زاد و  هیاتی از چهره‌های سرشناس طالبان، روز پنج‌شنبه، ۱۱ میزان به‌طور جداگانه به پاکستان رفته و با مقام‌های بلندپایه آن کشور دیدار کرده‌اند.

سفر هیات طالبان و نماینده امریکا برای صلح افغانستان به پاکستان بعد از چندین دور مذاکره فشرده صورت می‌گیرد که در نهایت دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری امریکا آن ‌را لغو کرد.

رحمت‌الله نبیل که قبلا ریاست امنیت ملی کشور برعهده داشت و یکی از چهره‌های سرشناس ضد پاکستانی قلمداد می‌شود، شدیدا به آقای خلیل‌زاد تاخته‌است.

آقای نبیل گفته‌است: «به‌جای این‌که اول به افغانستان بیاید و همبستگی خود را با افغان‌هاى دلیر و متحدین استراتژیک که با پذیرفتن خطر زندگی به‌پاى صندوق‌هاى راى رفتند و برای آینده کشورشان رای دادند، ابراز کند، داکتر خلیلزاد ابتدا به پاکستان می‌رود و با پاکستان ابراز همبستگی می‌کند و نشان می‌دهد که پاکستان باید در آینده صاحب و مالک کلید افغانستان باشد.»

واکنش آقای نبیل بعد از انتقاد حکومت افغانستان مبنی بر سفر هیات طالبان به پاکستان و استقبال گرم پاکستان از آن‌ها یک‌بار دیگر گفتگوهای صلح را در روزهای داغ انتخابات افغانستان سر زبان‌ها انداخته‌است.

آقای نبیل گفته‌است:«خاک و سرزمین از ما، قربانى از ما، سرنوشت از ما، گذشته و آینده از ما؛ ولى تصمیم‌گیرنده براى آینده ما باید پاکستان باشد؟!»

نبیل همچنین شیوه خلیل‌زاد برای صلح را مورد انتقاد قرار داده و افزوده‌است: «فکر می‌کنم اولویت‌ها و شیوه داکتر خلیلزاد در پروسه صلح افغانستان یکبار دیگر به بی‌راهه می‌رود».

سفر همزمان آقای خلیل‌زاد و تیم طالبان به پاکستان در حالی خبرساز می‌شود که سخنگوی طالبان این همزمانی ‌را «تصادفی» توصیف کرده‌است.

در همین رابطه، سهیل شاهین؛ سخنگوی طالبان در قطر گفته‌است که سفر همزمان هیات طالبان و خلیلزاد به پاکستان تصادفی بوده‌است؛ اما رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که احتمال دارد خلیلزاد با طالبان نیز دیدار کند.

سخنگوی طالبان نیز در مورد احتمال دیدار دوطرف گفته‌است: «این به امریکا بستگی دارد.»

هیأت طالبان پیش از این و پس از لغو گفتگوهای امریکا با آنان تاکنون به کشورهای روسیه، ایران، چین و اکنون به پاکستان سفر کرده‌است.

روسیه، ایران و چین نیز از کشورهایی هستند که روابط نزدیکی با طالبان دارند و حکومت افغانستان نیز از شیوه پذیرایی و روابط این کشورها با طالبان به‌شدت انتقاد کرده‌است.

تهران که از آن به‌عنوان حامی گروه طالبان یاد می‌شود، چندی پیش میزبان سران گروه تروریستی طالبان بود.

حکومت افغانستان همچنین از میزبانی و استقبال سران پاکستان از طالبان به‌شدت انتقاد کرده و ارگ ریاست جمهوری میزبانی این کشور از طالبان را خلاف تمام اصول و روابط بین‌الدول خوانده‌است.

گفته می‌شود هیأت طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر؛ معاون سیاسی این هیأت امروز با وزیر امور خارجه پاکستان، رییس استخبارات و دیگر مقام‌های ارشد پاکستان در مورد روند صلح گفتگو کرده‌است.

دیدار سران طالبان با وزیر خارجه با رییس استخبارات پاکستان یک‌بار دیگر کابل را عصبانی کرده‌است.

کابل معتقد است که جنگ افغانستان از سوی پاکستان و کشورهای منطقه مدیریت شده و به طالبان تاکتیک‌های جنگی و استخباراتی آموزش داده می‌شود. بنابراین از نظر حکومت افغانستان دیدار سران گروهی که با حکومت مشروع این کشور در جنگ است مشروعیت این حکومت را زیر سؤال می‌برد.

اخیرا مقام‌های پاکستانی از همکاری جدی در راستای کاهش خشونت و حمایت از روند صلح افغانستان به سران حکومت افغانستان اطمینان دادند؛ اما دیدار امروز سران طالبان با مقام‌های ارشد سیاسی و استخباراتی پاکستان حیثیت و صداقت سران پاکستان نسبت به جنگ افغانستان را آسیب زد.

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری گفته‌است،‌ افغانستان تاکنون شاهد برداشتن گام‌های عملی از سوی دولت پاکستان برای همکاری در روند صلح افغانستان نبوده‌است.

با این حال سفر هیات طالبان و امریکایی به پاکستان در شرایطی که افغانستان درگیر یک انتخابات جنجالی است می‌تواند گام دیگری برای تضعیف حکومت کابل تلقی شود و چشم‌انداز انتخابات و صلح را بیش از آنچه هست، پیچیده‌تر سازد.

مطالب مرتبط