اردوغان و داعش؛ از خلافت عثمانی تا خلافت اسلامی

امریکا خارج شد و ترکیه وارد شد. این تازه‌ترین سکانس سناریوی بحران در سوریه است؛ جنگی که ظاهرا قرار نیست پایان پیدا کند. داعش شکست خورده و پرچم پوسیده خلافت سفیانی به زیر کشیده شده؛ اما این‌بار حامیان داعش خود رأسا وارد عمل شده‌اند.

 ترکیه و امریکا که پیش از این، از متهمان ردیف اول حمایت از تروریزم در سوریه بودند، در یک تبانی پنهانی، علیه ضد داعشی‌ترین نیروی جنگ‌جو در شمال سوریه یعنی کردها پا به عرصه گذاشته‌اند؛ یکی با خالی‌کردن پشت آن‌ها و دیگری با قرارگرفتن در برابر‌شان.

و کردهایی که بار دیگر باید بجنگند. جنگنده‌ترین اقلیت جهان که سراسر زندگی‌شان در جنگ می‌گذرد؛ جنگ برای داشتن کشوری مستقل و سرزمینی که از آن خودشان باشد: آرمان کردستان آزاد؛ اما هرگز موفق نمی‌شوند؛ زیرا هنوز از زیر بار یک جنگ، کمر راست نکرده‌، جنگی دیگر از راه می‌رسد.

همه جهان، دختران جنگ‌آور کرد را می‌شناسند. زیبارویان سیاه‌مویی که هرگز هیچ رنگی از دخترانگی و آرایه‌های شاد دخترانه در چهره‌شان نیست. دلیل آن روشن است؛ زیرا آن‌ها پیش از آن‌که دختر یا پسر به‌دنیا بیایند، جنگ‌جو متولد می‌شوند و نخستین چیزی که از دنیای دل‌انگیز اسباب بازی‌ها با آن آشنا می‌شوند، نحوه کار با اسلحه است؛ زیرا به‌زودی باید برای دفاع از میهن آرمانی و وطن خیالی‌شان جنگ‌ابزار بر دوش، راهی کوه و کمر شوند.

کوبانی! نامی که با یک حماسه گره خورده‌است و دختران کوبانی که مردانه در برابر هیولای داعش ایستادند و از شهر و دیارشان در برابر اهریمنی‌ترین و دژخیم‌ترین دشمن تروریستی، دفاع کردند.

در گرماگرم نبرد مرگبار کوبانی اما هیچ‌کس بی‌مهری‌های ناجوانمردانه ترکیه؛ همسایه شمالی کردها را از یاد نخواهد برد. اردوغان در آن زمان، سکوت کرد و به تماشا ایستاد تا زخم و ضجه زنان و دختران کرد را ببیند و از پا افتادن کوبانی را نظاره کند. کردها اما با صلابت و اقتدار ایستادند و دفاع کردند؛ چیزی که برای اردوغان و تفکر پان‌ترکی‌اش قابل تحمل نبود. به همین دلیل، او خود وارد عمل شد.

از سال ۲۰۱۶ تاکنون ارتش ترکیه، سه بار به سرزمین‌های تحت سلطه‌ کردها در سوریه، لشکرکشی نظامی کرده‌است؛ هربار اما به صخره سخت مقاومت کردی برخورده‌است.

این‌بار ولی وضعیت، فرق می‌کند؛ زیرا کردها از پشت خنجر خوردند. ترامپ بدعهدی کرد و تنهای‌شان گذاشت؛ تاجر فرصت‌طلبی که ظاهرا تنها تعهدش، منافع کوتاه‌مدت کشورش است. کردهای دلگرم به حمایت‌های امریکا که از دمشق و آنکارا تا تهران و بغداد، دشمنان آشتی‌ناپذیری دارند، اکنون در یک معرکه مرگبار، در تقابل با تعصب اردوغانی تنها مانده‌‌اند. آن‌ها مجبور به دفاع تا آخرین نفس هستند؛ اگرچه واضح است که این نبرد هم مثل خیلی از جنگ‌های دیگر برای آنان پایان خوشی نخواهد داشت. ۱۰۰ هزار آواره در همین روزهای نخست، گواه همه‌چیز است و از عمق تراژدی پرده برمی‌دارد.

در این میان، جهانی که تنها به محکومیت‌ بدمستی‌های امپریالیستی پان‌ترکیست‌های مستقر در آنکارا بسنده کرده، نمی‌تواند به‌تمامی از آفات و آثار زیانبار این جنگ در امان بماند.

داعش این کابوس سیاه و ترسناک که چون کروکودیلی خون‌ریز در مرداب گل‌آلود جنگ سوریه، کمین کرده، هر آن ممکن است سر از مرداب بردارد و خون بریزد.

کردها تاکنون سدی محکم در برابر این هیولای خون‌آشام بودند. آن‌ها داعش را مهار کرده‌ و به آن لگام زده‌بودند. هم‌اکنون ۱۲ هزار تروریست خطرناک از ارتش چندملیتی داعش در نزد نیروهای کرد سوریه، زندانی اند؛ افزون بر این، حدود ۷۰ هزار زن و کودک داعشی نیز در اردوگاه بزرگ «الهول»، توسط رزمندگان کرد، اداره می‌شوند. آن‌ها همان داعشی‌های بالقوه‌ اند؛ کسانی که برای درک میزان خطرشان فقط کافی است تصور کنیم که کشورهای متبوع‌شان حاضر به پذیرش‌ دوباره‌شان نیستند. در درون اردوگاه، یک فضای کاملا داعشی، حاکم است. گفته می‌شود در داخل اردوگاه الهول، پولیس مذهبی داعش یا «دیوان الحسبه» مقررات و احکام مورد نظر خود را اجرا می‌کند. خیمه‌هایی که در آن، افراد غیر داعشی نگه‌داری می‌شوند و اعتنایی به نظام ایدئولوژیک داعش ندارند، از سوی نیروهای «حسبه» آتش زده می‌شوند. زنان داعش، علیرغم زندگی در شرایط سخت و طاقت‌فرسا، هنوز به آرمان‌های ایدئولوژیک گروه‌شان وفادار اند. خیلی از آن‌ها شوهران‌شان را در جنگ از دست داده‌اند؛ اما مرام‌های مذهبی همسران‌شان در روح و روان‌شان جاری است.

کردها از چنین نیروی خطیر و مخوفی پاسبانی می‌کنند؛ مسؤولیتی که هیچ‌ کشوری حاضر به قبول آن نشده‌است؛ اما جنگ‌افروزی اردوغان ممکن است قفل زندان‌ها را بشکند و موجب تکثیر داعش در سراسر منطقه شود.

کردها هم تهدید کرده‌اند که برای جنگ با ترکیه، ممکن است، نیروهایی را که برای پاسبانی از زندان‌ها و اردوگاه‌های داعش در نوار مرزی جنوب، به‌کار گرفته‌اند، به‌سمت جبهات جنگ در شمال، گسیل بدارند و به این ترتیب، هزاران تروریست خطرناک داعشی، زنان و فرزندان‌شان آزاد شوند.

آشوب و هرج و مرج، بهشت تروریست‌هاست. آن‌ها از بی‌نظمی و فقدان یک قدرت حاکمه توانمند، بیش‌ترین بهره را برای رشد می‌برند. این همان‌چیزی است که ترامپ و اردوغان در حال انجام آن هستند و همین می‌تواند برای بازگشت دوباره داعش به صحنه، کافی باشد؛ ضمن آن‌که ده‌ها هزار همفکر این ایدئولوژی سیاه و خوف‌انگیز نیز در زیر پوست جوامع افراطی منطقه، منتظر افراشته‌شدن دوباره پرچم‌های سیاه هستند تا بار دیگر شاهد احیای خلافت سفیانی باشند.

مسأله دیگری که به خطر بازگشت داعش در پی تجاوز ترکیه به شمال سوریه، دامن می‌زند، عزم اردوغان برای ایجاد یک منطقه امن به‌ بهانه انتقال حدود دو میلیون آواره سوری از ترکیه به درون خاک سوریه است. اغلب این آوارگان را اعراب سنی تشکیل می‌دهند که از جنگ‌های سوریه به ترکیه گریخته‌اند.

کارشناسان نسبت به عزم واقعی اردوغان در این زمینه ابراز تردید می‌کنند و می‌گویند که او به این بهانه، دو هدف مهم را در تجاوز به سوریه دنبال می‌کند: یکی تضعیف قدرت کردها برای تشکیل یک حکومت خودمختار در همسایگی ترکیه و دوم تغییر بافت جمعیتی منطقه با اسکان‌‌دادن دو میلیون عرب سنی در مناطق کردنشین تا در آینده بدون نیاز به لشکرکشی نظامی هم بتو‌اند از این نیرو به‌منظور سرکوب کردها استفاده کند.

در میان این جمعیت عظیم، رویکردهای افراطی شبه داعشی به‌شدت شایع است و این می‌‌تواند در کنار عواملی که در بالا مورد اشاره قرار گرفت به احیا و بازگشت داعش کمک کند.

به این ترتیب، اردوغان که قویا تلاش می‌کند تا آرمان خلافت عثمانی پیشین را زنده کند، با احیای خلافت اسلامی در همسایگی ترکیه نیز این هدف را دنبال می‌کند تا قلمرو خلافت خیالی‌اش را گسترش دهد و نیروهای معارض و مزاحم را از میان بردارد.

مطالب مرتبط

یک نظر

  1. چند تا دروغ مسخره تو این متن هست .۱٫اولین دروغ بزرگ این که آمریکا و ترکیه حامی داعش هستند!!در حالی که آمریکا اگر نبود داعش کل مناطق کرد نشین رو به راحتی تصرف میکرد و آمریکا تا همین مدت با پشتیبانی هوایی و تجهیز کردها به انواع سلاح نقش اساسی در شکست داعش داشت ۲٫ترکیه هم دشمن داعش و اگر ترکیه مرز کوبانی باز نمیکرد تا کردها بیان از کوبانی دفاع کنند و آمریکا از هوا حمله نمیکرد داعش کوبانی رو هم تصرف میکرد و هچنین ترکیه مستقیم با داعش وارد جنگ شد در حلب و الباب و جرابلس و بقیه مناطق از داعش گرفت ((در واقع مظلوم ترین گروه که هیچ حامی نداشت و با کل جهان جنگید داعش بود نه کردهایی که مستقیما مورد حمایت ایران و آمریکا بودند و میگید جنگجو بودن خخخخخ .شرم آور این همه دروغ و وارونه نشان دادن حقایق((اگر مرد هستید وشرافت دارید این مطلب منتشر کنید)))