یوفا سلام نظامی بازیکنان ترکیه را بررسی می‌کند

یوفا، اتحادیهٔ فوتبال اروپا اعلام کرد ادای سلام نظامیِ ملی‌پوشان ترکیه را، که گفته می‌شود در حمایت از حملهٔ نظامی آنکارا به کُردهای سوریه بوده است، بررسی می‌کند.

به نقل از یورو نیوز،‌ فیلیپ تاون‌سند، مدیر رسانه‌ای یوفا اعلام کرد: «من شخصا این حرکت را، که می‌تواند تحریک‌آمیز باشد، ندیده‌ام.» و افزود: «آیا طبق مقررات اشاره به سیاست و مذهب ممنوع است؟ بله، و اطمینان می‌دهم که ما این مسأله را بررسی می‌‌کنیم.»

شامگاه جمعه در ورزشگاه استانبول، ملی‌پوشان ترکیه پس از گل پیروزی‌بخش «چنگ توسون» در دقیقه ۸۹ بازی، کنار دروازهٔ حریف صف بستند و رو به تماشاگران خروشان، سلام نظامی دادند. بازی این دو تیم در چهارچوب مرحلهٔ حذفی جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰ برگزار شد.

بند ۱۶ از فصل دوم آیین‌نامهٔ یوفا تصریح می‌کند که «استفاده از حرکات،‌ کلام، اشیا‌ء یا هر وسیلهٔ دیگر به‌منظور انتقال پیامی تحریک‌آمیز که مناسب یک رویداد ورزشی نباشد، به‌ویژه پیام‌های تحریک‌کننده‌ای که مضمونی سیاسی، ایدئولوژیک، مذهبی یا اهانت‌بار داشته باشند» مشمول اقدامات انظباطی می‌شود.

ترکیه ۴ روز قبل حملات نظامی زمینی و هوایی اش را در خاک سوریه علیه کرد های سوری آغاز کرده است. گفته می شود امروز صدها اسیر داعشی که در بند کردها بوده است از زندان ها فرار کرده اند.

بخش‌هایی در شمال شرق سوریه که تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه است از روز چهارشنبه هفته گذشته به این‌سو تحت بمباران شدید ارتش ترکیه قرار دارد.

پس از گذشت ۴ روز از حمله ترکیه به شمال‌شرق سوریه، یک مقام ارشد نیروهای دموکراتیک سوریه در یک پیام تلویزیونی گفته‌است: «نگهبانی از زندانیان داعش دیگر اولویت ما نیست، کسانی که نگران آزاد نشدن این زندانیان هستند می‌توانند بیایند و راهی در این خصوص پیدا کنند.»

مطالب مرتبط