قیس سعید، رییس ‌جمهور تونس شد

برآوردهای اولیه از انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه تونس نشان می‌دهد که قیس سعید؛ استاد بازنشسته رشته حقوق که از حمایت هر دو جبهه چپ و محافظه‌کاران مذهبی برخوردار بود در این روند، پیروز شده‌است.

نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری تونس، امروز دوشنبه، ۱۴ اکتوبر اعلام می‌شود؛ اما خبرگزاری فرانسه و رویترز گزارش داده‌اند که برآوردها نشان می‌دهد آقای سعید بیش از ۷۰ درصد آرا را از آن خود کرده‌است.

انتخابات روز گذشته در تونس دومین انتخابات آزاد ریاست‌ جمهوری از زمان تغییرات سیاسی ناشی از جریان «بهار عربی» و سرنگونی دیکتاتوری زین‌العابدین بن علی است.

تونس طی سال‌های گذشته با مشکلات اقتصادی مختلفی روبه‌رو شده و این موضوع بر نتایج انتخابات بی‌تاثیر نبوده‌است. بی‌کاری از ۱۵ درصد فراتر رفته و تورم به ۷ درصد نزدیک شده‌است.

یک هفته پیش از انتخابات ریاست ‌جمهوری نیز حزب میانه‌رو مذهبی «النهضه» توانست در انتخابات پارلمانی بیشترین کرسی‌ها را به خود اختصاص دهد.

مهم‌ترین رقیب قیس سعید، نبیل قروی بود که از غول‌های رسانه‌ای تونس است. حزب «قلب تونس» که مؤسس آن آقای قروی است در انتخابات پارلمانی نیز در جایگاه دوم قرار گرفته‌بود.

نبیل قروی احتمال ارائه درخواست بازشماری آرا را رد نکرده‌است.

قروی گفته‌است بخت رقابت عادلانه از او گرفته شده‌بود. او چند هفته به اتهام فساد مالی در زندان بود و روز چهارشنبه آزاد شد.

قیس سعید از سوی دیگر گفته که قصد بازگرداندن «ارزش‌های» مورد حمایت مردم در جریان «بهار عربی» را دارد.

آقای سعید بامداد دوشنبه در سخنانی در شبکه‌های رسانه‌ای تونس گفت: «وقت آن است که اعتماد مردم به حاکمان را دوباره زنده کنیم.»

مطالب مرتبط