ثبات و همگرایی، بازشماری آرا را به تصفیه آرای بدون بیومتریک، مشروط کرد

تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به ریاست‌ عبدالله عبدالله می‌گوید، کمیسیون انتخابات پیش از آن‌که آرای تکراری و خارج از زمان و بقیه آرایی که هنوز تفکیک نشده را تصفیه کند، تصمیم به بازشماری آرا در ولایت گرفته‌است.

در اعلامیه این تیم انتخاباتی که امروز شنبه (۱۸ عقرب) صادر شده، آمده‌است: «کمیسیون مستقل انتخابات به رغم تلاش‌های ما که جهت تفکیک و تصفیه‌ آرای تقلبی از آرای پاک مردم در روشنایی احکام قانون، لوائح و طرزالعمل‌های مربوطه، از طریق گفتگو و تفاهم صورت گرفت، متاسفانه دست از قانون‌شکنی برنداشته و قبل از تفکیک و تصفیه‌ آرای باطل و بدون بایومیتریک و بدون مشخص‌شدن سقف و تعداد آرای تصفیه‌شده‌ هر محل، تصمیم گرفته‌است تا بازشماری آراء را در ولایات آغاز نماید.»

در اعلامیه ثبات و همگرایی آمده‌است، به تعداد ۲۴۳۲ محل رای‌دهی دیگر نیز که هیچ‌گونه معلومات بیومتریکی در مورد آن وجود ندارد، براساس تصمیم جدید کمیسیون انتخابات شامل روند بازشماری آرا شده‌است.

این تیم انتخاباتی، در حالی‌ که از کمیسیون انتخابات خواهان بازشماری آرا پس از تفکیک و تصفیه کامل آرای بدون بیومتریک است؛ اما هشدار می‌دهد که در برابر اعتباردهی به آرای تقلبی، بی‌تفاوت نخواهد ماند.

بر اساس این اعلامیه، رهبری تیم ثبات و همگرایی به تمام ستادهای ولایتی و ناظرین این تیم گفته‌است، تا روشن‌شدن این موضوع، از اشتراک در روند بازشماری آرا، خودداری کنند.

در این اعلامیه همچنین بر حل مسالمت‌آمیز این موضوع تاکید شده و آمده‌است، «رهبری تیم، اوضاع را با دقت زیر نظر دارد و تلاش می‌کند موضوع از طرق مسالمت‌آمیز حل و فصل گردد و کمیسیون در روشنایی قانون و طرزالعمل‌های مربوط، ابتدا آرای تقلبی را تفکیک و بعد از آن به شمارش در ولایات اقدام نماید. در غیر آن‌صورت، تصمیم اساسی ما در جهت دفاع از آرای مردم بعد از مشورت‌های لازم به‌زودی اعلام خواهد شد.»

این در حالی است که کمیسیون انتخابات روز گذشته از ممانعت یکی از نامزدان انتخاباتی در جهت بازشماری آرا ابراز نگرانی کرده‌بود. ریییس کمیسیون انتخابات گفته‌بود که ممانعت از بازشماری آرا، برنامه‌های کمیسیون را به تاخیر روبه‌رو می‌سازد.

مطالب مرتبط