ممنوع شدن عینک زدن زنان جاپانی در محل کار جنجالی شد

عینک زدن زنان جاپانی در محل کار پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه بعضی شرکت‌ها به کارکنان زن گفته‌اند عینک‌های خود را بردارند، به موضوعی بحث‌انگیز بدل شده است.

به گزارش افق به نقل از بی‌بی‌سی چند رسانه محلی در جاپان می‌گویند برخی از شرکت‌ها زدن عینک را برای کارکنان زن شان به دلایل گوناگون ممنوع کرده‌اند. از جمله گزارش شده است که  برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای از فروشندگانشان زن شان خواسته‌اند عینک‌هایشان را بردارند چرا که به آنها «ظاهری سرد» می‌دهد.

این موضوع باعث بحث‌های داغی در رسانه‌های اجتماعی جاپان درباره قواعد پوشش و وضعیت زنان در محل‌های کار شده است. شرکت‌ها در صنایع متفاوت دلایل متفاوتی را برای ممنوع کردن عینک زنان اعلام کرده‌اند، از دلایل ایمنی در کارکنان خطوط هوایی گرفته تا دادن امکان به خریداران در بخش زیبایی فروشگاه‌ها برای دیدن نمونه آرایش روی صورت دستیاران فروش.

هنوز روشن نیست که این «ممنوعیت» بر اساس خط مشی‌های شرکت‌ها است یا صرفا یک روند اجتماعی پذیرفته‌شده در این محل‌های کار است. اما به هر حال این گزارش‌ها بحث داغی را ردر رسانه‌ها اجتماعی برانگیخته است. هشتگ «عینک ممنوع است» در رسانه‌های در جاپان پرطرفدار شده و توئیت‌های بسیاری درباره آن ارسال شده است.

کومیکو نموتو، استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه مطالعات خارجی دانشگاه کیوتو می‌گوید مردم در جاپان به سیاست‌های «قدیمی و منسوخ شده» واکنش نشان می‌دهند. او می‌گوید: «دلایلی که برای ممنوع کردن عینک زدن زنان ذکر شده است واقعا بی‌معنی هستند. موضوع کاملا به تبعیض جنسیتی مربوط است.» به گفته او این گزارش‌ها طرز تفکر «کهنه و سنتی جاپانی» را بازتاب می‌دهند.

چندی پیش اجبار به پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند نیز برای کارمندان زن در جاپان بحث‌برانگیز شده بود.

مطالب مرتبط