روند بازشماری آرا در ۱۲ ولایت پایان یافت

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که روند بازشماری آرا در ۱۲ ولایت پایان یافته و در صورت رفع موانع در برابر دفترهای ولایتی این کمیسیون، روند بازشماری تا آخر هفته در همه ولایات پایان می‌یابد.

در یک خبرنامه این کمیسیون آمده که روند بازشماری و تفتیش آرا در ولایات قندوز، هرات، لوگر، بادغیس، ارزگان، بامیان، لغمان، میدان وردک، بلخ، و نیمروز به پایان رسیده‌است.

کمیسیون انتخابات افزوده که این روند در ولایات بدخشان، بغلان، هلمند، دایکندی، قندهار، پکتیا، پکتیکا، غور، فراه، خوست، زابل، کابل، غزنی، پروان، کاپیسا، ننگرهار، کنرها و سمنگان جریان دارد و به‌زودی به پایان می‌رسد.

در همین حال حبیب‌الرحمان ننگ؛ رییس دبیرخانه این کمیسیون‌ گفته‌است که در صورت رفع موانع در برابر دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات، بازشماری آرا تا آخر هفته روان پایان می‌یابد.

هرچند گزارش‌ها می‌رساند که در ده ولایت دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات، هنوز باز نشده‌است؛ اما کمیسیون انتخابات تنها بسته بودن دفترهایش را در ولایت‌های پنجشیر، تخار، جوزجان، سرپل و فاریاب تایید کرده‌است.

این در حالی است که امروز در بدخشان نیز هواداران دسته‌های انتخاباتی مانع بازشماری آرا شده و پولیس برای متفرق کردن آن‌ها به شلیک‌های هوایی پرداخت.

مقام‌های امنیتی در بدخشان این رویداد را تایید کردند و اعلام کردند که معترضان به دفتر کمیسیون انتخابات در این ولایت یورش بردند؛ اما در این رویداد به کسی آسیب نرسیده‌است.

دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، رحمت‌الله نبیل و نامزدان عضو شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده‌اند که ناظران آنان در روند بازشماری آرا شرکت نمی‌کنند. آن‌ها همچنین خواهان توقف هرچه زودتر این پروسه از سوی کمیسیون انتخابات شده‌اند.

مطالب مرتبط