چین افشای اسناد دولتی در رابطه با مسلمانان اویغور را محکوم کرد

دولت چین افشای بیش از ۴۰۰ صفحه «اسناد حساس حزب کمونیست» توسط روزنامه امریکایی نیویارک ‌تایمز را که از ارتباط دولت چین به رهبری شی جین پینگ با بازداشت گسترده مسلمانان اویغور پرده برداشت، به‌شدت محکوم کرد.

روزنامه نیویارک ‌تایمز روز شنبه، ۱۶ نوامبر با استناد به اسنادی که از یک منبع داخلی دولت چین به دست آورده بود، گزارشی را از سیاست این کشور در برابر اویغورهای ترک مسلمان، منتشر کرد.

این اسناد نشان می‌دهد که سیاست بیجنگ «بازداشت عمومی» مسلمانان این کشور است و یک مقام ارشد دستور داده است «هر کسی را که باید جمع‌آوری شوند، جمع کنند».

این اسناد همچنین به دستور سال ۲۰۱۴ رییس ‌جمهوری چین اشاره می‌کند که گفته‌است «هیچ اغماضی برای سرکوب تروریزم و جدایی‌طلبی نباید در نظر گرفته شود.»

منطقه سین کیانگ پیشینه تاریخی درازی در رابطه با اعتراضات و بازداشت‌ها دارد و سخنان آقای شی جین پینگ بعد از یک حمله تروریستی در این منطقه ایراد شده است.

بر اساس گزارش نیویورک‌ تایمز، این اسناد توسط یک عضو سازمان دولتی چین ارایه شده که می‌خواهد مطمئن شود رییس‌ جمهوری و دیگر مقامات ارشد چین از زیر بار عواقب سیاست‌های «مجرمانه» خود فرار نخواهند کرد.

گنگ شوانگ؛ سخنگوی وزارت خارجه چین اما امروز دوشنبه، ۱۹ نوامبر بدون این که این اسناد درز شده را انکار کند، مدعی شد نیویارک تایمز «عامدانه تفسیری نادرست» منتشر کرده‌است.

این اسناد همچنین نگرانی دولت چین از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و تبدیل شدن افغانستان به منبع افراطگرایی مسلمانان چین، را نشان می‌دهد.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه چین،‌ گزارش نیویارک تایمز را « تحریف شده» نامید که سعی دارد «تلاش‌های ضد تروریستی و ضد افراط‌گرایی دولت چین را لکه‌دار کند».

او همچنین موضوع اویغورهای چین را مسأله‌‌ «داخلی» این کشور عنوان کرده و گفته آن چه دولت بیجنگ انجام می‌دهد ربطی به مذهب، حقوق بشر و موضوع اقلیت‌ها ندارد.

بازداشت گسترده مسلمان اویغور در منطقه سین ‌کیانگ توسط دولت چین واکنش‌های بین‌المللی زیادی در پی داشته‌است؛ اما پکن گفته که آن‌ها بازداشت نشده و تنها به اردوگاه «بازآموزی» منتقل شده‌اند.

بر اساس برآورد وزارت خارجه امریکا، دولت چین تاکنون دو میلیون اویغور مسلمان به همراه برخی دیگر از اقلیت‌ها را بدون طی شدن روند قانونی لازم، بازداشت کرده و سعی در «ریشه‎‌کن» کردن زبان و فرهنگ آن‌ها دارد.

دولت چین اگرچه مدت‌ها وجود هرگونه اردوگاه در کشور را انکار می‌کرد، بعدها به این موضوع اذعان کرد و مدعی شد که این اردوگاه‌ها برای «بازآموزی اویغورها و جلوگیری از افراطگرایی اسلامی» است.

مطالب مرتبط