ارگ: تبادله زندانیان تصمیم دشواری به‌هدف قطع جنگ بود

ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی از بند طالبان و پیوستن آن‌ها به خانواده‌های شان، نتیجه‌ی تصمیم دشوار دولت افغانستان است.

صدیق صدیقی؛ سخنگوی ریاست جمهوری عصر امروز چهارشنبه، ۲۹ عقرب در توییترش نوشت که این تصمیم به هدف قطع جنگ، تامین صلح و حس بشردوستانه از سوی دولت افغانستان گرفته‌ شده‌است.

او افزوده‌است: «این اقدام،درنتیجه‌ تلاش‌های دولت افغانستان و ایالات متحده امریکا، در راستای تامین منافع و پایان جنگ در افغانستان عملی شد.»

سه عضور ارشد گروه طالبان از جمله انس حقانی؛ برادر رهبر کنونی شبکه حقانی روز گذشته (سه‌شنبه) از بند رها شدند و به قطر رسیدند.

به دنبال آن گروه طالبان از آزادی دو استاد دانشگاه امریکایی افغانستان که در سال ۲۰۱۶ از سوی این گروه ربوده شده بودند خبر داد. این گروه در خبرنامه‌ای گفت که ده نظامی افغان را نیز از بند رها کرده‌اند.

تصمیم اشرف غنی؛ رییس حکومت وحدت ملی مبنی بر رهایی این اعضای گروه طالبان هفته گذشته اعلام شد. آقای غنی در بیاناتی گفت که این تصمیم دشواری بوده که برای ختم جنگ گرفته‌است.

حکومت دو افغانستان حدود دو هفته پیش رهایی این اعضای گروه طالبان «خط سرخ حکومت» خوانده بود؛ اما این افراد روز گذشته رها شدند.

شبکه حقانی به انجام حملات خونین در افغانستان متهم است که در آن صدها نفر کشته و زخمی شده‌اند.

مطالب مرتبط