کمیسیون پس از ختم بازشماری در مورد ۳۰۰ هزار رای اختلافی تصمیم می‌گیرد

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که این کمیسیون پس از پایان روند بازشماری آرا در مورد تایید یا ابطال بیش از ۳۰۰ هزار رای اختلافی تصمیم می‌گیرد.

حوا علم نورستانی؛ رییس کمیسیون انتخابات عصر امروز چهارشنبه، ۲۹ عقرب به خبرنگاران گفت که شرکت درملوگ در باره بیش از ۲۰۰ هزار رای خارج از زمان رای‌دهی، مسوولیت نپذیرفته‌است.

او افزود که به همین دلیل تا زمانی‌که این آرا تفتیش و باز شماری نشود، کمیسیون انتخابات این آرا را نمی‌تواند باطل اعلام کند.

بر اساس گفته‌های مسوولان کمیسیون انتخابات، تا کنون روند بازشماری آرا در ۱۶ ولایت به پایان رسیده؛ اما در هفت ولایت دیگر بر اثر مخالفت هواداران دسته‌های انتخاباتی، دفترهای کمیسیون انتخابات بسته مانده‌است.

هواداران شماری دسته‌های انتخاباتی در اعتراض به ابطال نشدن ۳۰۰ هزار رای جنجالی مانع روند بازشماری و تفتیش آرا در شماری از ولایات شده‌اند.

دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله، رحمت‌الله نبیل، گلبدین حکمتیار و نامزدان عضو شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواهان روشن شدن سرنوشت این آرا است. برخی از این دسته‌ها به کمیسیون انتخابات هشدار داده‌اند که در صورت متوقف نشدن روند بازشماری از هرگزینه‌ای در برابر آن استفاده خواهند کرد.

با این حال کمیسیون انتخابات به شمارش این آرا و معلوم شدن این‌که چه تعداد این آرا جعلی و چه تعداد قابل تایید است، تاکید کرده‌است.

مطالب مرتبط