کشف یک کرم ۴۴ میلیون ساله توسط دانشمندان آلمانی

دانشمندان آلمانی بقایای  یک کرم پیله را که به ۴۴ میلیون سال پیش بر می‌گردد، کشف کرده‌اند.

مجله علمی طبیعت در مقاله‌ای از کشف این جانور خبر داده‌است. محققان مرکز جانور شناسی و کلکسیون ایالت بایرن آلمان گفته‌اند که این نخستین کرم پیله در نوع خود است که در کهربای منطقه بالتیک یافت می‌شود.

نام این کرم ۵ ملی‌متری (Eogeometer vadens ) گذاشته شده و در خانواده پروانه‌های جیومتریدای (Geometridae) طبقه بندی شده است که شامل حدود ۲۳ هزار گونه مختلف است.

دانشمندان گفته اند که این کرم کوچک احتمالاً در یک قطره از شیره درخت گیر مانده و شیره درخت به مرور زمان سخت‌تر شده و در نهایت تبدیل به کهربا شده و ساختار این کرم بی‌نظیر را برای میلیون‌ها سال محافظت کرده‌است.

اکسل هاوزمن؛ یکی از دو نویسنده این مقاله گفت: «کشف کرم در کهربا در هر صورت‌اش از موارد نادر است، و این نخستین فوسیل بزرگ از خانواده پروانه‌هاست که در کهربای منطقه بالتیک یافت شده است.»

برخلاف دیگر انواع کرم پروانه‌ها که معمولاَ پنج جوره پا دارند، کرم‌های شامل خانواده جیومتریدای تنها دو یا سه جوره پا دارند. به این مفهوم که این کرم‌ها به شکل متفاوت حرکت می‌کنند.

محققان گفته اند که این فوسیل معلوماتی در مورد سیر تکاملی در دوره ائوسن (حدود ۳۴ تا ۵۶ میلیون سال پیش) فراهم خواهد کرد؛ دوره‌ای که درختان گل‌دار مناسب فعالیت انواع کرم‌های پروانه وجود داشته‌است.

مطالب مرتبط