رهبران جدید اتحادیه اروپا آغاز به کار کردند

دو مقام پیشین اهل آلمان و بلجیم که ریاست کمیسیون اروپا و شورای اروپا را عهده‌دار شده‌اند، به کار خود در اتحادیه اروپا آغاز کردند.

اورسولا فون در له‌یـِن؛ وزیر دفاع پیشین آلمان و شارل میشل؛ نخست‌وزیر پیشین بلجیم، ریاست کمیسیون اروپا و شورای اروپا را در دست گرفتند و به این ترتیب نقش اصلی را در هدایت نهادهای کلیدی اتحادیه برعهده خواهند داشت.

خانم فون در له‌ین و آقای میشل به ترتیب جایگزین ژان کلود یونکر و دونالد توسک می‌شوند. مراسم تحلیف آن‌ها روز گذشته در بروکسل برگزار شد.

خانم فون در له‌ین گفت او و تیمی که همراهی‌اش خواهند کرد «در قبال فرزندان خود وظیفه دارند، اتحادیه‌ای را تحویل‌شان دهند که قوی‌تر از زمانی ا‌ست که خود آن‌ را تحویل گرفته‌اند».

مایک پومپئو؛ وزیر خارجه ایالات متحده نیز که در مراسم روز یک‌شنبه حضور داشت، به مقام‌های تازه اروپایی تبریک گفت.

آقای پومپئو در بیانیه‌ای گفته‌است کشورش «برای پیشبرد اهدف مشترک آماده همکاری با تیم رهبری جدید است».

او همچنین در توصیف این «اهداف مشترک» به «تحکیم روابط تجاری، تلاش برای رسیدن به اروپایی از نظر منابع انرژی مستقل، و مقابله با چالش‌هاش مشترک علیه امنیت و ارزش‌های دمکراتیک ما از جمله تهدیدهای ناشی از روسیه، حزب کمونیست چین و ایران» اشاره کرد.

خانم فون در له‌ین هم در جریان سخنانش ابراز امیدواری کرده که اتحادیه اروپا نقش فعال‌تری در جامعه جهانی بازی کند، به قطع آلاینده‌های کاربنی تا سال ۲۰۵۰ پایبند بماند و بر ظرفیت‌های دیجیتالی و زیرساختی خود بیافزاید.

شارل میشل نیز تاکید کرد‌ه‌است که وقت آن است که اروپا بیش از گذشته به خود متکی و مطمئن باشد.

مطالب مرتبط