ترامپ کشتار معترضان توسط ایران را «وحشتناک» خواند

دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری امریکا، سرکوب اعتراض‌ها و کشته شدن شماری زیادی از معترضان ایرانی توسط حکومت ایران را «وحشتناک» توصیف کرده‌است.

آقای ترامپ که امروز سه‌شنبه، ۳ دسامبر برای شرکت در اجلاس ناتو به لندن سفر کرده به خبرنگاران گفته‌است: «همین اکنون که صحبت می‌کنیم ایران احتمالا در حال کشتن هزاران هزار نفر است.»

او افزوده‌است که تعداد بسیار زیادی در ایران تنه به دلیل این‌که معترض اند، کشته می‌شوند.

دونالد ترامپ گفت که حکومت ایران به همین دلیل اینترنت را در جریان اعترضات قطع کرد تا کسی نتواند ببیند چه وقایعی در حال رخ دادن است.

او همچنین خواهان ورود روزنامه‌نگاران به ایران شده تا به گفته او ببینند آنجا چه اتفاقی افتاده‌است.

رییس جمهوری امریکا در مورد معترضان کشته شده گفت: «آن‌ها تعداد کمی نبودند که آن هم بد است، تعداد زیادی بود که بسیار بد است، تعداد بسیار زیاد… این هولناک است و جهان باید نظاره‌گر باشد.»

به گفته سازمان‌های حقوق بشری اعتراض‌های ماه گذشته در ایران بیش از دو صد کشته به جا گذاشته؛ اما مقام‌های ایران بدون آن که آماری از کشته‌شدکان ارائه دهند، ارقامی را که رسانه‌ها و گروه‌های حقوق بشری از کشته‌شدگان ارائه داده‌اند، تکذیب کرده‌اند.

در این اعتراض‌ها ۹ پناهجوی افغان نیز کشته شده‌اند و بیش از صد نفر دیگر از سوی حکومت ایران بازداشت شده‌اند. مقام‌های ایرانی به رسانه‌ها این آمار را تایید کرده‌اند.

با این حال وزارت امور خارجه افغانستان گفته که از حکومت ایران در این باره توضیحات خواسته‌است.

مطالب مرتبط