آغاز انتخابات پارلمانی بریتانیا؛ رقابت بین «رفتن و ماندن» در اتحادیه اروپا

انتخابات پارلمانی بریتانیا امرزو پنجشنبه، ۲۲ دسامبر آغاز شد و قرار است رای‌دهندگان ۶۵۰ نماینده مجلس عوام این کشور را برگزینند. این انتخابات بار دیگر به شهروندان بریتانیا مجال می‌دهد که برای باقی‌ماندن یا خروج کشور شان از اتحادیه اروپا تصمیم بگیرند.

رای‌گیری از ساعت هفت صبح (به وقت لندن) آغاز شده و قرار است تا ۱۰ شب ادامه یابد. اندکی پس از بسته‌شدن حوزه‌های رای‌گیری نخستین نتایج و برآوردها نیز اعلام می‌شود.

بوریس جانسون؛ نخست‌وزیر بریتانیا، که با شعار خروج از اتحادیه اروپا سر موعد تعیین‌شده به هر قیمتی، حتی بدون توافق با این نهاد، قدرت را در دست گرفت، پس از ناکامی‌های پی‌در‌پی، اعلام انتخابات زودرس کرد.

با این حال، با توجه به همه پرسی های قبلی اطمینانی وجود ندارد که بوریس جانسون به اکثریت کرسی‌ها در مجلس دست یابد.

آقای جانسون از حزب محافظه‌کار بریتانیا، باید با حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین، حزب ملی‌گرای اسکاتلند، لیبرال‌دمکرات‌ها و دیگر تشکل‌های کوچک‌تر رقابت کند.

در یک نظرسنجی که در ماه نوامبر انجام یافت، حزب محافظه کار بریتانیا به رهبری بوریس جانسون باخت چشم‌گیری داشت و در برابر او، جرمی کوربین از حزب کارگر این کشور در این نظرسنجی از طرفداران بیشتری برخوردار بود.

برخی موسسات نظرسنجی دیگر و آمارهای شان اما می‌گویند که حزب محافظه‌کار از اقبال بیشتری برخودار است. شعار بوریس جانسون و هواداران او «عملی‌کردن برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا)» و شعار جرمی کوربین و هواداران او «رای به امید» است.

شهروندان بریتانیایی با فاصله نه‌چندان زیادی در سال ۲۰۱۶ به خروج از اتحادیه رای دادند؛ اما تمامی تلاش‌های محافظه‌کاران و رهبران آن‌ها برای عملی‌کردن «برگزیت» تا کنون با موانع و ناکامی‌های گوناگون روبه‌رو شده‌است.

در هر صورت به نظر نمی‌رسد که هیچ یک از احزب اصلی، محافظه‌کار و کارگر، قادر به کسب اکثریت کامل کرسی‌ها، یعنی ۳۲۶ کرسی باشند.

مطالب مرتبط