کاهش ۳۱ درصدی کشتار مسیحیان در سال ۲۰۱۹

در سال گذشته حدود ۲۶۰ میلیون مسیحی در سرتاسر جهان مورد آزار و تعقیب قرار گرفته اند؛ اما در موارد قتل مسیحیان حدود ۳۱ درصد کاهش رونما شده است.

دروازه های باز؛ یکی از سازمان‌های خیریه گزارشی را روز گذشته (چهار شنبه ۱۵ جنوری) نشر کرده که در آن گفته شده است، در سال گذشته میلادی در سرتاسرجهان حدود ۲۶۰ میلیون مسیحی مورد اذیت و تعقیب قرار گرفته اند؛ اما میزان قتل آنها در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش ۳۱ درصدی را نمایش می دهد.

گفتنی است که رقم مسیحیانی که در سال ۲۰۱۸ مورد اذیت و تعقیب قرار گرفته بودند، به ۲۴۵ میلیون تن می رسید.

ایجاد محدودیت های مذهبی در چین و گسترش فعالیت‌های جهادگرایان در کشورهای افریقایی یکی از عوامل افزایش موارد تعقیب و آزار مسیحیان از سوی این نهاد شناخته شده‌اند.

قابل ذکر است که تعقیب و آزار مسیحیان در کوریای شمالی نسبت به سایر کشور ها به شدت افزایش یافته، طوری که این کشور در فهرست تعقیب و آزار مسیحیان صدر نشین شده است.

افغانستان دومین کشوری است که در آن مسیحیان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. به تعقیب آن کشورهای سومالیا، لیبیا، پاکستان، اریتریا، سودان، یمن، ایران، هندوستان و سوریه از جمله کشورهایی اند که در آنها پیروان مسیحیت به شدت مورد تعقیب قرار دارند
اما رقم قتل مسیحیان به تناسب سال ۲۰۱۸ از ۴۳۰۵ تن به ۲۹۸۳ قتل کاهش یافته است که در مجموع ۳۱ درصد کاهش را نشان می دهد.

در این گزارش یکی از عوامل کاهش موارد قتل مسیحیان به تناسب سال ۲۰۱۸ پایین آمدن آمار قتل مسیحیان در نایجریا خوانده شده است. با وجود آن در سال گذشته ۱۳۵۰ مسیحی در این کشور به قتل رسیدند و نایجریا هنوز هم مرگبارترین کشور برای مسیحیان به شمار می رود

همچنان رقم حملات بر کلیساها در سال ۲۰۱۸ که به ۱۸۴۷ مورد می رسید، در سال ۲۰۱۹ مجموعاً ۹۴۸۸ حمله بر کلیساها صورت گرفته است. به ویژه در چین دست کم ۵۵۷۶ کلیسا یا مسدود شده و یا خسارت دیده اند و بدین اساس، رقم حملات بر کلیساها در ادامه یک سال اخیر پنج برابر افزایش را نشان می دهد.

مطالب مرتبط