جمعه‌بازار سلاح در فراه؛ انواع تجهیزات جنگی نیروهای دولتی فروخته می‌شود

ولایت فراه در غرب افغانستان، کانون شورش‌گری طالبان است. طالبان در این ولایت بر نیروهای دولتی تلفات سنگین وارد کرده‌ و با سقوط پاسگاه‌ها و قرارگاه‌ها به سلاح‌های سبک و سنگین آنان دست یافته‌اند.

به تازگی اما عبدالستار حسینی؛ نماینده پارلمان که در رأس یک هیأت به ولایت فراه سفر کرده‌بود، به واقعیت‌های تکان‌دهنده‌ای دست یافته که نشان می‌دهد تجهیزات جنگی نیروهای دولتی در «جمعه‌بازارها» به فروش می‌رسد و نیروهای افغان خود با کمبود امکانات مواجه هستند.

آقای حسینی به خبرگزاری افق می‌گوید که قسمت زیادی از تجهیزات نیروهای دولتی به دست طالبان افتاده و باید از مسؤولان ارشد امنیتی و دفاعی در مورد سقوط پاسگاه‌ها و قرارگاه‌ها سؤال شود.

او می‌افزاید: «پس از این‌که طالبان سلاح‌های زیادی از نزد نیروهای امنیتی و دفاعی ما به دست آوردند، ناامنی‌ها هم در فراه بیشتر شد. مقام‌های امنیتی قبلی نسبت به وضعیت فراه بی‌پروا بودند.»

در این میان، مسعود بختور؛ معاون والی فراه نیز در صحبت با خبرگزاری افق می‌پذیرد که با سازش مسؤولان پاسگاه‌ها و قرارگاه‌های نیروهای دولتی، طالبان به تجهیزات نظامی دست یافته‌اند.

جمعه‌بازار سلاح در کجاست؟
گزارش‌ها از فراه می‌رساند که هر نوع تجهیزات نیروهای دولتی در جمعه‌بازارهای این ولایت به فروش می‌رسد. نمایندگان مردم فراه در مجلس نمایندگان می‌گویند که بزرگ‌ترین جمعه‌بازارهای سلاح در دو ولسوالی‌ خاک سفید و بکوا برگزار می‌شود.

عبدالستار حسینی می‌گوید: «هر قسم سلاح خواسته باشید، به آسانی در جمعه‌بازارها به فروش می‌رسد. حکومت هم می‌فهمد که طالبان جمعه‌بازار دارند و در این جمعه‌بازارها سلاح می‌فروشند. واقعا جای تاسف است که سلاح‌های پیشرفته نیروهای دولتی به قیمت پایین در جمعه‌بازارها به فروش می‌رسد.»

طالبان در بیشتر نقاط ولایت فراه حضور گسترده دارند. هم‌اکنون مراکز ولسوالی‌های خاک سفید، بکوا، گلستان و پشت‌کوه به‌طور کامل در اختیار طالبان قرار دارند.

شاه‌محمود نعیمی؛ معاون شورای ولایتی فراه به خبرگزاری افق می‌گوید چندین ولسوالی دیگر فراه نیز از مرکز شهر کنترل می‌شود.

مسعود بختور؛ معاون والی فراه نیز تایید می‌‎کند که در مناطق تحت کنترل طالبان، جمعه‌بازار برای خرید و فروش سلاح وجود دارد؛ اما او اطمینان می‌دهد که با گسترش جغرافیای امن، جمعه‌بازارهای طالبان تخریب خواهد شد.

به گفته او، هم‌اکنون عملیات پاک‌سازی تحت نام «بختور» در فراه جریان دارد.

تجهیزات ناکافی
عبدالستار حسینی؛ عضو پارلمان می‌گوید که نیروهای دولتی در ولایت فراه با کمبود امکانات و تشکیلات مواجه هستند.

او می‌افزاید: «در فصل زمستان در پوسته‌های نیروهای امنیتی وسایل گرم‌کننده وجود ندارد و سربازان مجبور هستند که از پول شخصی‌شان پوسته‌ها را گرم کنند.»

بارها اعضای شورای ولایتی فراه نیز از کمبود امکانات و تشکیلات نیروهای دولتی در این ولایت ابراز نگرانی کرده‌اند.

شاه‌محمود نعیمی؛ معاون این شورا می‌گوید: «فراه ولایتی ناامن است و طالبان زیادی دارد. باید نیرو و تجهیزات بیشتری به این ولایت ارسال شود تا طالبان سرکوب شوند.»

«وضعیت امنیتی فراه «بهبود یافته‌است»
نمایندگان مردم فراه در مجلس نمایندگان و شورای ولایتی اما می‌گویند که با گماشته‌شدن فضل‌احمد سروری به عنوان فرمانده پولیس و صمد شمس به عنوان رییس امنیت ملی این ولایت، وضعیت امنیتی فراه بهبود پیدا کرده‌است.

دادالله قانع؛ عضو شورای ولایتی فراه به خبرگزاری افق می‌گوید که وضعیت امنیتی فراه بهبود پیدا کرده؛ اما باید حکومت نیرو و تجهیزات بیشتری به این ولایت ارسال کند.

او می‌افزاید: «خوشبختانه وضعیت امینتی فراه خوب است؛ اما باید نیروهای امنیتی ما بیشتر تلاش کنند و مردم نیز با این نیروها همکاری کنند. عملیات‌های پاک‌سازی در ولسوالی‌های جریان دارد.»

آگاهان نظامی نیز معتقد اند که باید نیرو و تجهیزات بیشتری به فراه ارسال شود تا جلو حملات طالبان گرفته شود و عاملان فروش این تجهیزات به طالبان نیز به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند.

مطالب مرتبط