ترکیه: اس-۴۰۰ تهدیدی علیه ناتو نیست

وزیر امور خارجه ترکیه می‌گوید که سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ که این کشور از روسیه خریده‌است، با جنگنده‌های نسل جدید امریکا سازگار است و تهدیدی علیه ناتو نیست.

آنکارا: سامانه اس-400 تهدیدی برای ناتو نیست

مولود چاووش‌اوغلو؛ وزیر خارجه ترکیه امروز پنجشنبه، ۲۳ جنوری ادعاهای آامریکا مبنی بر ناسازگار بودن «اس-۴۰۰» با سیستم یکپارچه دفاعی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را رد کرد.

او طی سخنرانی در یک پنل حاشیه‌ای در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس، گفت سامانه‌های اس-۴۰۰ با ناتو همخوانی دارد و نیاز است که کارگروهی برای تحقیق در این باره تشکیل شود.

بر این اساس، وی در داووس توضیح داد: «ادعا می‌کنند که اس-۴۰۰ و جنگنده اف-۳۵ با هم متضاد و ناسازگار هستند. ما پیشنهاد می‌کنیم پس بیاید کارگروهی داشته باشیم و ناتو می‌تواند رییس آن باشد و اجازه دهیم کارشناسان ارزیابی کنند.»

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه این سامانه‌های دفاعی، تهدیدی برای ناتو نیست، افزود: «معتقدیم که اس-۴۰۰ و اف-۳۵ سازگار هستند. این هیچ تهدیدی برای شبکه ناتو یا متحدان ناتو نیست.»

تحویل اولین سامانه اس-۴۰۰ به ترکیه در حالی حدود شش ماه پیش تکمیل شد که وزارت خارجه امریکا پیش از آن تهدید کرده بود هر کشوری که از روسیه این سامانه‌ها را خریداری کند، تحریم می‌شود.

کاخ سفید نیز طبق لایحه بودجه نظامی ۲۰۲۰، مکلّف است ترکیه را تا پایان سال به صورت کامل از برنامه تولید مشترک اف-۳۵ کنار بگذارد و حتی تحویل بقیه جنگنده‌های خریداری شده را نیز تعلیق کند.

این در حالی است که مسئولان نظامی و دیپلماتیک امریکایی از جمله وزیر خارجه و معاون رییس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور، چندی پیش از آغاز آزمایش اس-۴۰۰ در ترکیه شدیدا ابراز نگرانی کرده بودند.

مطالب مرتبط