شرکت هواپیمایی دلتا به دلیل تبعیض علیه مسلمانان جریمه شد

شرکت هواپیمایی دلتا در امریکا روز جمعه در پی طرح اتهاماتی مبنی بر تبعیض علیه مسافران مسلمان، به پرداخت ۵۰ هزار دالر جریمه محکوم شد.

به گزارش افق به نقل از  یورو نیوز،‌ وزارت حمل و نقل ایالات متحده امریکا در پی توافق طرفین دعوا برای حل و فصل اختلافات فیمابین تائید کرد که شرکت دلتا به «اعمال تبعیض‌آمیز» علیه سه مسافر مسلمان دست زده و با نقض قانون ضد تبعیض آنها را مجبور به پیاده شدن از هواپیما کرده است.

یکی از موارد در روز ۲۶ جنوری سال ۲۰۱۶ میلادی (چهارم اسد سال ۱۳۹۵) اتفاق افتاده است که در جریان آن شرکت دلتا یک زن و شوهر مسلمان را مجبور به ترک هواپیمای این شرکت در فرودگاه شارل‌دوگل پاریس، پایتخت فرانسه کرد چرا که یک مسافر به خدمه هواپیما گفته بود که رفتار آنها برای او «ناراحت کننده» است. در این ماجرا مسافر معترض به خدمه گفته بود که زن حجاب به سر دارد و شوهرش چیزی را در ساعتش مخفی کرده است.

خدمه هواپیما نیز گفته بود که دیده است این مرد با تلفن همراهش پیام‌هایی که کلمه «الله» در آنها دیده می‌شود فرستاده است.

در این ماجرا خلبان هواپیما با نیروهای امنیتی شرکت دلتا مشاجره می‌کند و علی رغم اینکه بخش امنیتی تاکید می‌کند که این زوج شهروند امریکا هستند و به خانه‌شان باز می‌گردند و هیچ هشدار ویژه‌ای درباره‌شان دریافت نشده است، اما خلبان اجازه بازگشت این زوج به داخل هواپیما را نمی‌دهد.

حادثه دوم به شکایت مسافران و خدمه ها از یک مسلمان در پرواز آمستردام به نیویورک در تاریخ ۳۱ جنوری سال ۲۰۱۶ (نهم اسد سال ۱۳۹۵) مربوط می شود. هر چند در نهایت هیچ مورد مشکوکی در ارتباط با این فرد وجود نداشت و سرویس امنیتی دلتا نیز هیچ هشدار ویژه‌ای در مورد وی دریافت نکرده بود اما خلبان به دنبال شکایت مسافران و خدمه ها، هواپیما را به فرودگاه بازگرداند و با اخراج مسافر از هواپیما به بررسی چوکی او و اطراف آن پرداخت.

وزارت حمل و نقل امریکا اعلام کرده است در این مورد نیز خلبان از رویه امنیتی پیروی نکرده و اخراج مسافر از هواپیما اقدامی «تبعیض‌آمیز» بوده است.

مطالب مرتبط