ورزشکارانی که دیگر زیر پرچم ایران بازی نمی‌کنند

مهاجرت و پناهندگی ورزشکاران ایرانی اخیرا اوج گرفته است، در ماه‌های اخیر در میان قهرمانان و ورزشکاران رشته‌های مختلف شتابی تازه به خود گرفته است.

به گزارش افق به نقل از یورو نیوز،‌ وقتی سعید ملایی در سپتامبر سال ۲۰۱۹ در اقدامی ناگهانی اعلام کرد دیگر حاضر نیست به ایران بازگردد و می‌خواهد در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ زیر پرچم سازمان جهانی المپیک به میدان برود، شوکی جدی به ورزش ایران وارد شد. هرچند ملایی در ادامه مغولستان را برگزید و در نخستین مسابقه با کشور جدیدش به توفیقی دست نیافت و در همان مسابقه نخست شکست خورد و از دور مسابقات کنار رفت، اما پس از او این موج پناهندگی ورزشکاران ایرانی، شدت بیشتری پیدا کرد.

بعد از آن کیمیا علیزاده نخستین و تنها زن مدال آور ایران در تاریخ بازی‌های المپیک اعلام کرد دیگر نمی‌خواهد برای تیم ملی ایران در رقابت‌های تکواندو مبارزه کند. او سپس در یک پست اینستاگرامی اعلام کرد که به آلمان مهاجرت کرده و می‌خواهد در المپیک ۲۰۲۰ توکیو با هوگوی این کشور روی تاتامی برود.

خانم علیزاده دو روز پیش در یک نشست خبری در آلمان رسما اعلام کرد که دیگر حاضر نیست به ایران بازگردد و زیر پرچم این کشور به میدان رقابت ها برود.

اما ملایی و علیزاده تنها ورزشکارانی نیستند که در ماه‌های اخیر تصمیم به ترک ایران و پناهندگی گرفته‌اند. در رشته‌های ورزشی دیگری حتی مانند شطرنج هم کسانی هستند که دیگ رحاضر نیستند برای ایران رقابت کنند.

شطرنج

علیرضا فیروزرجا نوجوان ۱۶ ساله، در دسامبر ۲۰۱۹ اعلام کرد که دیگر با پرچم ایران در مسابقات جهانی شطرنج حضور پیدا نخواهد کرد. این تصمیم فیروزرجا اتفاق تلخی برای جامعه شطرنج ایران به شمار می‌رفت چرا که فیروزرجا به عنوان یکی از استعدادهای آینده، امیدهای زیادی برای کسب موفقیت در این رشته ورزشی دارد.

اما به جز این دو میترا حجازی پور و آتوسا پورکاشیان دو دختر دیگر شطرنج باز ایران بودند که در ماه‌های اخیر از تیم ملی شطرنج ایران کنار رفتند و تصمیم گرفتند با پرچم کشوری دیگر در مسابقات جهانی حضور یابند. میترا حجازی‌پور در رقابت‌های شطرنج سریع و برق‌آسای قهرمانی جهان بدون حجاب بازی کرد و بعد از این اتفاق هم از تیم ملی اخراج شد. البته رئیس فدراسیون شطرنج پس از حضور بی‌حجاب حجازی‌پور در این مسابقات اعلام کرد او یک‌سالی است که در هیچ مسابقه‌ای برای ایران بازی نمی‌کند و خیلی وقت است که دیگر به عنوان شطرنج‌باز ایران محسوب نمی‌شود.

پس از این اتفاقات نوبت به شهره بیات رسید؛ داور بین‌المللی شطرنج که او هم در مسابقات قهرمانی جهان بدون حجاب ظاهر شد و در ادامه پدر او اعلام کرد دخترش دیگر برای ایران داوری نخواهد کرد.

جودو

به جز سعید ملایی، محمد منصوری مربی جودو هم دیگر چهره ورزشی بود که تصمیم به مهاجرت گرفت. منصوری که سرمربی‌گری تیم ملی جودو ایران را بر عهده داشت، یک هفته پس از اعلام تصمیم جدایی ملایی از ایران، راهی آلمان شد و اعلام کرد دیگر سرمربی‌گری تیم ملی جودوی ایران را بر عهده نخواهد داشت.

از سوی دیگر ملایی که در ادامه مغولستان را به عنوان کشور جدید خود برگزید در ماه دسامبر و در رقابت‌های مسترز چین حضور یافت که در همان نخستین مبارزه خود در مقابل حریف ایتالیایی شکست خورد و از دور مسابقات کنار رفت.

بدون اینکه به دست‌آورد خاصی برسد از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد. احسان رجبی و محمد رشنونژاد دیگر جودوکارانی بودند که در سالهای اخیر از تیم ملی ایران جدا شدند و راهی امریکا و هلند شدند. رشنونژاد که در زمان حضور تیم ملی ایران در مسابقات جهانی هلند در سال ۲۰۱۷ راهی این کشور شده بود، همانجا از اردوی تیم
جدا شد و اعلام پناهندگی کرد. رشنو در مسابقات اوپن سال ۲۰۱۸ بلجیم با پرچم هلند به مدال برنز دست یافت.

تکواندو

کیمیا علیزاده یکی دیگر از ورزشکارانی است که تصمیم گرفت دیگر با پرچم ایران در مسابقات جهانی و المپیک شرکت نکند. اما پیش از او تکواندوکاران و مربیان دیگری هم بودند که تصمیم مشابهی گرفته‌اند.

میلاد بیگی احتمالا مهم‌ترین تکواندوکاری است که بعد از کنار گذاشته شدن از تیم ملی ایران، به مربی سابق خود در تیم ملی (رضا مهماندوست) پیوست و با پرچم جمهوری آذربایجان در مسابقات تکواندو به روی تاتامی رفت. بیگی که مدال‌های بسیاری برای کشور جدیدش به ارمغان آورد، در المپیک ۲۰۱۶ ریو، در مقابل مهدی خدابخشی نماینده ایران قرار گرفت و توانست با شکست او به مرحله بعد صعود کند. بیگی در نهایت موفق شد در المپیک ریو با پرچم آذربایجان به مدال برنز دست یابد.

رضا مهماندوست در همان زمان در مصاحبه‌ای اعلام کرد، بیگی بعد از شکست خدابخشی دچار عذاب وجدان شده و به همین علت هم تمرکز لازم را در مسابقه نیمه نهایی نداشته و مدال طلا را با برنز عوض کرد.

رضا مهماندوست سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو هم بعد از آنچه اختلافات مالی با فدراسیون تکواندوی ایران خوانده شد در سال ۲۰۱۳ سرمربی‌گری تیم ملی تایوان را برعهده گرفت و بعد از ۲ سال، راهی آذربایجان شد و آنجا توانست با موفقیت‌های بسیار به عنوان بهترین سرمربی جهان در رشته تکواندو در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ دست یابد.

هرچند این فهرست بلند بالا به همین‌جا ختم نمی‌شود و می‌توان از کسانی چون راحله آسمانی و سینا بهرامی هم که تصمیم گرفتند دیگر با هوگوی ایران راهی مسابقات جهانی نشوند، اشاره کرد، اما جدیدترین مورد ورزشکاران پناهنده در رشته تکواندو به فرزاد ذولقدری تکواندوکار جوان ایرانی مربوط می‌شود. او که فرزند محمدحسن ذولقدر، سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو و یکی از مدیران کنونی فدراسیون تکواندوی ایران است، در جنوری ۲۰۲۰ اعلام کرد که از این به بعد با پرچم بلغارستان در مسابقات جهانی حاضر خواهد شد.

ذوالقدری، کاپیتان پیشین تیم نوجوانان تکواندو ایران بود و در کارنامه خود مدال برنز قهرمانی آسیا، نقره دانشجویان جهان و مدال نقره جام جهانی مکزیک در سال ۲۰۱۵ را دارد.

دیگر رشته‌ها

ایمان جمالی در رشته هندبال چهار سال قبل و در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت پاسپورت مجارستانی بگیرد و به جای بازی در تیم ملی هندبال ایران، برای مجارها بازی کند.

رشته‌های دیگر مانند کشتی، شمشیربازی و قایق‌رانی هم در زمینه صادر کردن ورزشکاران مهاجر موفق عمل کرده‌اند. صباح شریعتی در کشتی فرهنگی و سامان طهماسبی در کشتی آزاد به آذربایجان، مینا علیزاده و آرزو معتمدی در قایقرانی به آلمان و آمریکا و محمدحسین ابراهیمی در رشته شمشیربازی به کشور هلند از جمله دیگر مواردی بودند که در سالهای اخیر تصمیم گرفتند ایران را رها کنند و با پرچم کشور دیگری در مسابقات جهانی و المپیک به میدان بروند.

کوچ ستازه های ورزشی ایران دلایلی زیادی به همراه دارد. مهم ترین عامل سخت گیری های حکومت ایران است که برای ورزشکاران این کشور وضع شده است. ورزشکاران ایرانی به دلیل دشمنی حکومت ایران با اسرایئل از مواردی است که تا کنون بسیاری از ورزشکاران این کشور را وادار به باخت عمدی مقابل ورزشکاران اسرایئلی کرده است.

حجاب
دلیلی دیگری که زنان ورزسکار ایرانی را وادار به کوج از ایران کرده است حجاب اجباری است. ورزشکاران زن ایرانی تحت هر شرایظ ممکن باید از حجاب استفاده کنند.

هرچند حجاب اجباری در ایران از موضوعات بحث برانگیز در سطح کلان این کشور نیز مطرح است. تا حالا چندین فعال اجتماعی برای برداشته شدن حجاب اجباری در این کشور اقدام به برداشته شدن حجاب شدند که از سوی نیروهای امنیتی این کشور دستگیر شده اند.

تا حالا بارها در رسانه های خارجی و در شبکه های اجتماعی روی حجاب ورزشکاران ایران در میدان های رقابت در خارج از ایران بجث شده است. تا حالا جندین ورزشکار ایرانی که برای رقابت به خارج از این کشور رفته اند خلع حجاب کرده اند و به ایران بازنگشته اند.

تحریم

بعد از خروج امریکا از برجام وضعیت اقتصادی ایران به شدت شکنده است. تورم و افزایش نرخ مواد خوراکه و قیمت ارز از مواردی است که زندگی عمومی در این کشور را با دشواری های بی شواری مواجه کرده است.

پیش از این نهادهای ورزشی ایران اعلام کرده بود که به دلیلی گرانی گوشت و مواد غذایی موثر برای ورزشکاران، ورزشکاران ایرانی بیشتر از ماکارانی تغذیه می‌کنند.

مطالب مرتبط