امریکا و آلمان سال‌ها از طریق یک شرکت سویسی، جاسوسی می‌کرده‌اند

براساس گزارش‌ها، سازمان‌های جاسوسی امریکا و آلمان برای دهه‌ها توسط یک شرکت رمزنگاری سویسی از ده‌ها کشور جهان، جاسوسی می‌کرده‌اند.

واشنگتن‌پست و دو رسانه آلمانی و سویسی همزمان در گزارشی نوشته‌اند که شرکت «کریپتو‌ای جی» سویس، ارائه‌دهنده دستگاه‌های رمزنگاری و خدمات مربوط به پنهان نگاه‌داشتن مکالمات محرمانه، دستگاه‌ها و خدمات خود را از زمان جنگ جهانی دوم به حدود ۱۲۰ کشور از جمله ایران، امریکای لاتین، هند و پاکستان فروخته بود؛ اما در واقع این شرکت متعلق به سازمان جاسوسی امریکا (سی‌آی‌ای) و آژانس اطلاعاتی المان بوده‌است.

امریکا و آلمان با اطلاعاتی که از شرکت «کریپتو‌ای جی» در رابطه با دستگاه‌های رمزنگاری و خدماتش به کشورها می‌گرفته‌اند، به آسانی مکالمات رمزی دیپلماتیک و نظامی دیگر کشورها را رصد می‌کرده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، امریکایی‌ها حدود ۱۹ هزار پیام محرمانه ایرانی‌ها در دوره جنگ با عراق را با همین روش بازخوانی کردند و ۸۰ تا ۹۰ درصد کل مکالمات سری ایرانی‌ها در آن دوره توسط امریکا خوانده می‌شد.

گفته شده که شرکت «کریپتو‌ای جی» در حالی ‌که میلیون‌ها دالر از مشتریان خود دریافت می‌کرد، به سازمان‌های امریکایی و آلمانی اجازه دسترسی به اطلاعات محرمانه آن‌ها را نیز می‌داده‌است.

واشنگتن‌پست بر اساس اطلاعات محرمانه داخلی سی‌آی‌ای، استفاده از این شرکت سویسی را «کودتای اطلاعاتی قرن» نامیده‌است.

با این حال این شرکت سویسی گزارش‌ها را باعث مغشوش‌کردن افکار عمومی خوانده و گفته‌است که هیچ ارتباطی با سی‌آی‌ای یا سازمان اطلاعاتی آلمان ندارد.

سو‌ء‌ ظن‌ها درباره این شرکت سویسی که دفتر مرکزی آن در در شهر زوگ سویس است، دهه‌ها قبل نیز مطرح شده‌بود؛ اما هرگز ثابت نشد.

با این‌ حال این گزارش‌ها حاکی است که روسیه و چین هرگز از این شرکت سویسی خدمات و دستگاه‌های رمزنگاری نخریدند.

در اوایل دهه ۸۰ میلادی عربستان بزرگ‌ترین مشتری این شرکت سویسی بوده و بعد از آن ایران، ایتالیا، اندونزیا، عراق، لیبیا، اردن، کوریای جنوبی و دیگران قرار داشتند.

مطالب مرتبط