تنها مرکز تجاری برای زنان هرات؛ زنانی که سرمایه‌های‌شان را باختند

مرکز خدیجه‌ الکبری تنها مرکز تجاری ویژه فروش برای فعالان اقتصادی زنان در هرات در حالت رکود قرار دارد. موقعیت نامناسب، بلند‌بودن کرایه‌ دکان‌ها و عدم همکاری حکومت از دکان‌داران، سه دلیل برای رکود این مرکز گفته می‌شود.

جیلانی فرهاد؛ سخنگوی والی هرات به خبرگزاری افق گفت که مرکز خدیجه الکبری با هزینه بیش از ۵۰۰ هزار دالر امریکایی در سال ۱۳۸۷ توسط کشور ایتالیا در چهار منزل ساخته شد.

زنان فعال در این مرکز مدعی اند که به دلیل عدم حمایت حکومت و مردم، سرمایه‌های‌شان را در این مرکز از دست داده‌اند و تا حالا هیچ‌کس برای رشد کار و بارشان کاری انجام نداده‌است.

در مرکز خدیجه‌ الکبری، نام صدیقه تمسکی؛ از فعالان اقتصادی مشهور هرات برای همه آشنا است. او بیش از یک دهه می‌شود که تولیدات ابریشم را در این مرکز به فروش می‌رساند.

خانم تمسکی به خبرگزاری افق می‌گوید که بیش از یک میلیون افغانی در مرکز خدیجه ‌الکبری به دلیل فروش کم و پرداخت کرایه و برق ضرر کرده‌است.

او می‌افزاید: «هیچ‌کس برای خرید به مرکز خدیجه‌ الکبری نمی‌آید. باید از ما حمایت شود، به خصوص زنان باید از تولیدات ما بخرند، نگاه کنید که چگونه این مرکز خلوت است. کرایه و مصرف برق ما بلند است و با فروش کم نمی‌توانیم این مصارف را تامین کنیم.»

از تولیدات دستی به فروش تولیدات خارجی
در گذشته‌ تمامی ۳۵ دکان ‌مرکز خدیجه الکبری مملو از تولیدات صنایع دستی بود؛ اما حالا این وضع تغییر کرده و بسیاری از دکان‌ها کالاهای خارجی را به فروش می‌رسانند.

فاطمه اسماعیلی؛ از فروشندگان مرکز خدیجه ‌الکبری به خبرگزاری افق می‌گوید که نبود بازار برای خرید صنایع دستی، باعث شده که وی حالا لوازم آرایشی و لباس‌های چینی عرضه کند.

او می‌افزاید: «به خاطری که بتوانیم کرایه دکان و برق بدهیم، اجناس‌ خارجی می‌فروشیم. اگر حکومت از ما حمایت می‌کرد، چه نیاز بود که ما جنس‌های خارجی بفروشیم؟»

عدم بازاریابی
یکی از دلایل عدم رشد تنها مرکز فروش ویژه زنان در هرات، بازاریابی کم برای فروش کالاهای آنان عنوان می‌شود و این باعث شده که زنان آشنایی چندانی با این مرکز نداشته‌باشند.

ده‌ها زن تجارت‌پیشه پس از خوابیدن کار و بارشان در مرکز خدیجه ‌‎الکبری در مراکز دیگر تجارتی هرات فعالیت‌شان را آغاز کرده‌اند و رفته رفته کار و بارشان رونق سابق را پیدا کرده‌است.

نفس‌گل جامی؛ از زنان تجارت‌پیشه هرات به افق می‌گوید: «هیچ‌کس از ما حمایت نکرد در خدیجه‌ الکبری. مجبور شدم که از آنجا سرمایه خود را بکشم. حالا تولیدات دستی ما و ترشی‌جات ما خوب فروش دارد.»

او از زنان دیگر نیز می‌خواهد که برای رشد کار و بارشان، مرکز خدیجه ‌الکبری را ترک کنند؛ چرا که این مرکز برای رشد اقتصادی‌شان به هیچ عنوان مؤثر نیست.

افتتاح مرکز جدید ویژه زنان
هم‌اکنون روند بازسازی گدام‌های تاریخی هرات با هزینه بیش از یک میلیون دالر امریکایی جریان دارد.

مقام‌های محلی هرات می‌گویند که این گدام‌ها پس از بازسازی و مرمت به مکان جدید فروش برای زنان تجارت‌پیشه مبدل خواهد شد و این مرکز زمینه رشد اقتصادی زنان را فراهم خواهد ساخت.

جیلانی فرهاد؛ سخنگوی والی هرات می‌گوید: «اداره محلی هرات مصمم است که از فعالیت‌های اقتصادی زنان حمایت کند. ما گدام‌های تاریخی هرات را به تولیدات زنان اختصاص می‌دهیم.»

با این‌همه، در مقطع کنونی، چشم‌انداز روشنی برای رشد کار و بار فعالان اقتصادی زن در این مرکز وجود ندارد و احتمال آن زیاد است که دروازه‌های برخی از مغازه‌ه‌ها به دلیل بلندبودن هزینه‌ها در آینده نزدیک، بسته شود.

مطالب مرتبط