عبدالله: از هر اقدام عملی برای تامین صلح استقبال می‌کنیم

عبداالله عبدالله؛ رییس اجرایی حکومت وحدت ملی از تلاش‌های جاری برای تامین صلح و پایان جنگ در کشور ابراز امیداوری کرده و گفته است که از هر اقدام عملی در زمینه تامین صلح استقبال می‌کند.

رییس اجرایی امروز شنبه، (۲۶ دلو) در اعلامیه‌ای به مناسبت سالروز خروج نیروهای شوروی سابق از کشور گفته‌است که هنوز پیامدهای حضور نیروهای شوروی سابق در افغانستان پیدا است و تجاوز شوری باعث حضور تروریزم و تداوم جنگ شده‌است.

در اعلامیه عبدالله آمده‌است:«قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی سابق، اگرچه با شکست افغانستان را ترک کرد؛ اما پشت سر خود، ویرانی‌های عظیم و مصیبت‌های فراوانی را به جا گذاشت.»

رییس اجرایی همچنین در این اعلامیه، صلح را از هر اولویتی ضروری‌ خوانده و ابراز امیدواری کرده‌است که تلاش‌های جاری در زمینه صلح بتواند زمینه را برای پایان جنگ چهل ساله و قطع خشونت‌ها فراهم سازد.

همچنین حمدالله محب؛ مشاور شورای امنیت نیز در پیامی به مناسبت سالروز خروج شوروی سابق از افغانستان گفته‌است که صلح خواست دولت و مردم افغانستان؛ اما صلحی که ضمانت ملی و بین‌المللی را به همراه داشته‌باشد و منجر به آغاز یک جنگ دیگر نشود.

در این پیام آقای محب آمده‌است :«صلحی که ضمانت ملی و بین‌المللی را در بر داشته باشد تا دیگر شرایط ناگوار گذشته که سبب جنگ های خانماسوز داخلی گردید، تجربه نکنیم.»

این در حالی‌است که مارک اسپر؛ وزیر دفاع امریکا دیروز گفته که امریکا با طالبان بر سر پیشنهاد کاهش یک هفته‌ای تنش‌ها به توافق رسیده‌است.

برخی از رسانه‌ها هم از امضای توافق‌نامه میان امریکا و طالبان تا دو هفته دیگر خبر داده‌اند.

اخیرا رسانه‌های غربی گزارش دادند که اگر طالبان کاهش خشونت را بپذیرند، امریکا حاضر است که توافقنامه صلح را امضا کند.

مطالب مرتبط