مارک اسپر درباره عدم پایبندی طالبان به کاهش خشونت هشدار داد

مارک اسپر؛ وزیر دفاع امریکا صبح امروز شنبه (۳ حوت) به گروه طالبان هشدار داده‌است که در صورت عدم پایبندی این گروه به توافق کاهش خشونت، امریکا از نظامیان خود در برابر حملات آن‌ها دفاع خواهد کرد.

وزیر دفاع امریکا در توییترش نوشت: «اگر طالبان راه صلح را نپذیرد ما آماده دفاع از خود و شرکای افغان هستیم و امریکا و ناتو هرگز اجازه نمی‌دهند افغانستان دوباره به پایگاه امن تروریست‌هایی تبدیل شود که امنیت امریکا و متحدانش را تهدید کنند.»

مارک اسپر اضافه کرده‌است که امریکا به تفاهمی با طالبان برای کاهش خشونت در افغانستان دست یافته‌است که این یک گام مهم در فرایند صلح و ایجاد افغانستان امن و باثبات است.

اسپر همچنین بر لزوم پایبندی طالبان به توافق صلح تاکید کرده و افزوده‌است: «متحدان ما در ناتو نیز موافق هستند که بهترین راه برای پیشرفت صلح در افغانستان، مذاکره و راهکار سیاسی مشروط بین افغان‌ها است. طالبان باید پایبندی خود به کاهش معنی‌دار خشونت را ثابت کنند.»

مایک پمپئو؛ وزیر خارجه امریکا نیز روز گذشته اعلام کرده‌بود که قرار است توافق امریکا با طالبان در ۲۹ فبروری امضا شود.

در حالی که دوره هفت روزه کاهش خشونت از ساعت ۱۲ شب گذشته آغاز شده، عطامحمد نور؛ والی پیشین بلخ گفته‌است که گروه طالبان حوالی ساعت ۲:۳۰ شب گذشته حملات سنگینی را بر ولسوالی زاری بلخ انجام داده و توافق کاهش خشونت را نقض کرده‌اند.

گزارش‌هایی درباره حملات مشابه از سوی طالبان در ولسوالی خواجه سبزپوش فاریاب نیز منتشر شده‌است.

مطالب مرتبط