کرونا در هرات؛ ۵۰۰ زندانی آزاد می‌شوند

مقام‌های محلی در ولایت هرات می‌گویند که حدود ۵۰۰ زندانی از زندان مرکزی این ولایت به‌دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، آزاد می‌شوند.

مونسه حسن‌زاده؛ معاون والی هرات گفته‌است که شماری از این زندانیان شنبه‌شب، ۹ حمل بر بنیاد فرمان اشرف‌غنی؛ رییس جمهوری آزاد شدند و شماری دیگر قرار است در روزهای آینده آزاد شوند.

براساس فرمان ریاست جمهوری، زندانیانی که کمتر از پنج سال محکومیت گرفته‌اند، آزاد می‌شوند. دلیل آزادی آن‌ها جلوگیری از گسترش بیماری ویروس کرونا در داخل زندان‌ها خوانده شده است.

معاون والی هرات گفته‌است: «هیأتی روی دوسیه‌های زندانیان کار می‌کردند. دیشب ۱۴۴ تن از جمله پنج خانم از بند رها شدند و امروز هم ما دوباره سر دوسیه‌های‌شان کار می‌کنیم.»

به گفته او، احتمال دارد که ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر مشمول همین فرمان رییس جمهوری شوند و از زندان آزاد شوند.

بیشتر افراد رها‌شده از زندان مرکزی هرات به جرم‌های سرقت، رویدادهای ترافیکی و مسایل اخلاقی زندانی شده بودند.

در همین حال، مدیر عمومی زندان مرکزی هرات گفته‌است که افرادی که براساس فرمان ریاست‌جمهوری از بند رها می‌شوند، مدت حبس شان باید کمتر از پنج سال باشد.

او افزوده که روند ضدعفونی اتاق‌های زندانیان روزانه انجام می‌شود و از یک ماه به این‌سو، بازدید اقارب زندانیان نیز به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا منع شده است.

این در حالی است که تا کنون ۱۲۰ نفر در سطح کشور به ویروس کرونا مصاب شده‌اند که هرات بیشترین تعداد مبتلایان را دارد. از این میان سه نفر جان باخته اند و ۵ نفر دیگر بهبود یافته‌اند.

مطالب مرتبط