حسن روحانی: آمارهای کرونا در ایران «قابل قبول» است

حسن روحانی؛ رییس جمهوری ایران آمارهای ابتلا، مرگ و بهبود یافتگان ویروس کرونا در کشورش را «قابل قبول» می‌خواند.

تا کنون بیش از ۳۸ هزار تن در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و نزدیک به ۲۷۰۰ تن از اثر آن جان باخته‌اند. با این حال، آقای روحانی شرایط را در سراسر ایران نسبت به دیگر کشورها «خوب» خوانده‌است.

او امروز یکشنبه، ۱۰ حمل، در جلسه هیأت دولت این کشور گفته که رتبه ایران در مقابله با کرونا در مقایسه با دیگر کشورها و همچنین «کاهش فوتی‌ها و مرگ و میرها» بر اثر این ویروس خوب و قابل قبول است.

حسن روحانی افزوده که شرایط در همه شهرهای ایران خوب است و از نقطه اوج همه‌گیری کرونا عبور کرده‌اند. به گفته او، در برخی شهرهای ایران هنوز هم این ویروس رو به گسترش است.

او در حالی از «خوب بودن و قابل قبول بودن» شرایط سخن گفته که روز گذشته ، سخنگوی وزارت صحت ایران، گفت که این کشور با کمبود تخت بخش مراقبت‌های ویژه و لوازم آن از جمله دستگاه تنفس مصنوعی مواجه است و از نهادهای خارجی در این زمینه طلب کمک کرد.

بنا بر آمارهای رسمی دولت ایران شمار روزانه مرگ‌ومیرها بر اثر کرونا رو به افزایش است.

وزارت صحت ایران امروز نیز از مرگ ۱۲۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته در این کشور خبر داد که با آن شمار کل قربانیان کرونا به ۲۶۴۰ نفر رسید. به گفته این وزارت، ۳۸ هزار و ۳۰۹ نفر دیگر مبتلا به این ویروس اند.

با این حال، مسوول منطقه خاورمیانه در سازمان جهانی صحت که به ایران سفر کرده بود، آمار منتشر شده از سوی مقامات ایران را یک پنجم آمار واقعی خوانده است.

ایران کانون شیوع کرونا در منطقه خاور میانه بوده‌است که این ویروس از ایران به افغانستان هم توسط پناهجویان برگشته به کشور منتقل شده‌ و تا کنون ۱۲۰ نفر را مبتلا کرده‌است.

با این حال در چند روز گذشته، با گسترش سریع کرونا کشورهای اروپایی و ایالات متحده امریکا، بیشترین مبتلایان به ویروس کرونا را داشته‌اند.

مطالب مرتبط