ابتلای ۲۰ پناهجو به ویروس کرونا در اردوگاه‌های یونان

وزارت مهاجرت یونان اعلام کرد که ۲۰ پناهجو در یکی از اردوگاه‌های این کشور به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و به دنبال آن، این اردوگاه نیز قرنطینه شده‌است.

مقام‌های این وزارت‌خانه یونان امروز پنجشنبه، ۲ اپریل گفته‌اند که پس از آن‌که تست کرونای یک زن پناهجوی ۱۹ ساله که برای زایمان در شفاخانه‌ای در آتن بستری بود، مثبت اعلام شد، از ۶۳ نفر دیگر در اردوگاه محل استقرار این زن آزمایش گرفتند که ۲۰ نفر از پناهجویان مبتلا به کرونا تشخیص داده شدند.

طبق گفته مقام‌های وزارت مهاجرت یونان، انجام تست کرونا در بین مهاجران ادامه پیدا می‌کند.

یونان که نخستین مورد ابتلای به ویروس کرونا در این کشور را در اواخر ماه فبروری گزارش کرد، تاکنون یک هزار و ۴۱۵ مورد ابتلا به کووید ۱۹ را ثبت کرده است که ۵۰ نفر از آن‌ها جان باخته‌اند.

وزارت مهاجرت یونان تاکید کرده که هر گونه ورود و خروج از اردوگاه «ریتسوتا» در ۷۵ کیلومتری شمال‌شرقی آتن ممنوع است. این دستور به مدت ۱۴ روز در این اردوگاه اجرا می‌شود و پولیس بر آن نظارت دارد.

بیش از ۴۰ هزار پناهجو در اردوگاه‌های پر ازدحام در جزایر یونان زندگی می‌کنند و پیش از شروع بحران کرونا، بسیاری از کارشناسان و مسوولان بین‌المللی وضعیت این اردوگاه‌ها را بحرانی توصیف کرده بودند.

افغان‌ها، سوری‌ها و ایرانی‌ها بیشترین شمار پناهجویان در یونان اند که در اردوگاه‌ها نگهداری می‌شوند.

«کیریاکوس میتسوتاکیس»؛ نخست وزیر یونان پیش از اینکه اعلام شود پناهجویان مستقر در یکی از اردوگاه‌های پناهجویان این کشور مبتلا به کرونا هستند، از اتحادیه اروپا خواسته بود اقدامات بیشتری را بهبود شرایط اردوگاه‌ها و انتقال پناهجویان به کشورهای دیگر انجام دهد.

مطالب مرتبط