اتمر: تلاش می‌کنم اجماع بین‌المللی را برای صلح کسب کنم

حنیف اتمر که امروز از سوی رییس جمهوری به حیث سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور خارجه معرفی شد، می‌گوید که تلاش می‌کند تا برای صلح، اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی را کسب کند.

ارگ ریاست جمهوری صبح امروز شنبه، ۱۶ حمل اعلام کرد که اشرف‌غنی در فرمانی آقای اتمر را به عنوان سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور خارجه معرفی کرده‌است. حنیف اتمر در انتخابات ۹۸ خودش را به ریاست جمهوری نامزد کرده بود؛ اما دو ماه پیش از انتخابات به دلیل آنچه «اختلافات درون تیمی» خوانده می‌شود، از مبارزات انتخاباتی دست کشید.

او اکنون در اعلامیه‌ای درباره انتخابش به عنوان سرپرست و نامزد وزارت امور خارجه گفته‌است که رییس جمهور در این وضعیت حساس سیاسی تقاضای رهبری وزارت خارجه را کرده و او نیز پس مشورت‌ها با اعضای تیم‌اش، این خواست را پذیرفته است.

او افزوده است: «با پذیرش این خواست، در جنب رهبری وزارت امور خارجه کشور، مسوولیت حصول اجماع و همکاری منطقه‌ای و بین المللی پیرامون روند صلح را نیز به‌دوش گرفته‌ام.»

به گفته او اکنون در مقطع تاریخی برای صلح، تامین امنیت و نیز مبارزه با ویروس کرونا قرار دارد و این وضعیت را حساس‌تر کرده‌است.

آقای اتمر گفته که مسوولیتی را که «بر مبنای اطمینان از همکاری مردم و متکی بر اعتماد رییس جمهور» پذیرفته در راستای صلح و وحدت ملی است.

در حالی که تنش‌های ناشی از انتخابات ریاست جمهوری هنوز هم ادامه دارد، رییس جمهور غنی در چند روز گذشته برای دو وزارت نامزد وزیر معرفی کرده‌است. پیشتر طاهر زهیر؛ والی پیشین بامیان به حیث سرپرست و نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ گماشته شده بود.

مطالب مرتبط