پاکستان گذرگاه‌های تورخم و چمن را برای سه روز باز می‌کند

وزارت امور خارجه‌‎ پاکستان اعلام کرد که این کشور گذرگاه‌های مرزی تورخم و چمن را برای سه روز به‌روی افغان‌های گیرمانده در پاکستان باز می‌کند.

در یک اعلامیه‌ این وزارت که امروز (شنبه، ۱۶ حمل) منتشر شده، آمده است که این تصمیم به درخواست حکومت افغانستان و به «دلایل بشردوستانه» گرفته شده تا شماری از افغان‌هایی که در پاکستان حضور دارند، بتوانند به کشورشان برگردند.

در همین حال عاطف مشعل؛ سفیر افغانستان در اسلام‌آباد در توییترش نوشته‌است که این دو گذرگاه از ششم تا نهم ماه اپریل به‌گونه‌ یک‌طرفه باز خواهد بود. به گفته او، در جریان این سه روز، همه روزه حدود یک‌هزار نفر از پاکستان به افغانستان خواهند آمد.

این گذرگاه‌ها در حالی به‌طور یک‌طرفه باز شده است که چند روز پیش محمداشرف غنی با جنرال قمر جاوید بجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان در این مورد تلفنی صحبت کرده بود.

با شیوع ویروس کرونا در شماری از کشورهای جهان، پاکستان مرزهایش را به‌دلیل گسترش این ویروس با افغانستان و ایران مسدود کرد. بسته ماندن این مرزها دو بار نیز تمدید شد.

با مسدود ماندن گذرگاه‌های مرزی پاکستان و افغانستان شماری از افغان‌هایی که برای درمان به پاکستان رفته بودند، در آن کشور گیر ماندند.

تا کنون ۲۹۹ نفر در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و در پاکستان آمار این بیماری به نزدیک به ۳ هزار نفر رسیده است.

مطالب مرتبط