افزایش بی‌سابقه بودجه‌ نظامی کشورها در سال ۲۰۱۹

هزینه‌های نظامی کشورها در سال ۲۰۱۹ بیش از هر سال دیگری در دهه گذشته افزایش یافت و برای اولین بار دو کشور آسیایی پس از امریکا در رتبه دوم و سوم قرار گرفتند.

بر اساس گزارشی که انستیتوت بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم موسوم به «سیپری» تهیه کرده، در سال ۲۰۱۹ تمامی کشورهای جهان در مجموع ۱.۹ تریلیون دالر به هزینه‌های نظامی اختصاص داده‌اند. این رقم به نسبت سال ۲۰۱۸ حدود ۳.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

نن تیان؛ یکی از پژوهشگران این انستیتوت، به خبرگزاری فرانسه گفت: «هزینه‌های نظامی در جهان به بالاترین میزان از زمان پایان جنگ سرد رسیده است». دلیل اصلی آن نیز افزایش بودجه نظامی امریکا و سایر کشورهایی است که در صدر این جدول قرار دارند.

به عنوان نمونه، بودجه نظامی امریکا در سال ۲۰۱۹ حدود ۵.۳ درصد افزایش یافته و سهم این کشور به تنهایی ۳۸ درصد کل هزینه‌های نظامی در جهان است. بودجه نظامی امریکا پس از هفت سال کاهش، در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ افزایش یافته و به ۷۳۱ میلیارد رسیده‌است.

در عین حال برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۹ دو کشور آسیایی پس از امریکا در جهان بالاترین بودجه نظامی را داشتند.

چین با ۲۶۱ میلیارد دالر و جهشی ۵.۱ درصدی به نسبت سال قبل در رتبه دوم و هند با ۷۱.۱ میلیارد دالر و جهشی ۶.۸ درصدی در رتبه سوم قرار گرفتند.

بودجه نظامی سالیانه چین طی ۲۵ سال گذشته به موازات رشد سریع اقتصادی این کشور افزایش یافته‌است و در عین حال نشان‌دهنده طرح‌های آن کشور برای تبدیل‌شدن به یک «قدرت نظامی جهانی» است.

نن تیان می‌گوید: «چین آشکارا اعلام کرده‌است که قصد دارد به عنوان یک ابرقدرت نظامی با امریکا رقابت کند.»

افزایش قدرت نظامی چین در عین حال یکی از دلایل افزایش هزینه‌های نظامی هند است.

سیمون ویزمن؛ یکی از پژوهشگران انستیتوت بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم، در بیانیه‌ای گفت: «تنش در مناسبات هند با چین و پاکستان یکی از عوامل مهم در افزایش هزینه‌های نظامی این کشور است.»

سهم پنج کشور اصلی در این جدول یعنی امریکا، چین، هند، روسیه و عربستان سعودی بیش از ۶۰ درصد از کل هزینه‌های نظامی جهان است.

طبق گزارش این انستیتوت یکی دیگر از کشورهایی که طی سال‌های اخیر بودجه نظامی آن رو به افزایش بوده آلمان است. بودجه نظامی این کشور در سال ۲۰۱۹ با ۱۰ درصد افزایش به بالای ۴۹ میلیارد دالر رسیده که بالاترین جهش بین ۱۵ کشور اصلی این فهرست است.

به گفته تنظیم‌کنندگان این گزارش، یکی از دلایل اصلی افزایش بودجه نظامی آلمان می‌تواند افزایش تهدیدهای روسیه باشد.

نن تیان به خبرگزاری فرانسه گفت تحت تاثیر پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا روند افزایش هزینه‌های نظامی در آینده ممکن است متوقف و حتی معکوس شود.

به گفته او، همزمان با احتمال وقوع رکود اقتصادی دولت‌های جهان مجبور خواهند شد به دلیل اختصاص بودجه بیشتر به سایر عرصه‌ها مثل بهداشت و آموزش از میزان هزینه‌های نظامی خود بکاهند.

وی افزود: «به احتمال زیاد این وضعیت روی میزان بودجه‌های نظامی تاثیر خواهد گذاشت.»

به گفته او، در سال‌های پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ نیز بودجه نظامی کشورها به خصوص در اروپا به دلیل سیاست ریاضت اقتصادی کاهش یافت؛ ولی کاستن از بودجه نظامی مدت زیادی طول نخواهد کشید.

نن تیان گفت که بودجه نظامی ممکن است یک تا سه سال کاهش یابد؛ ولی در سال‌های بعدی رو به افزایش خواهد گذاشت.

مطالب مرتبط