امریکا ایران را به انجام ۳۶۰ ترور هدفمند بین‌المللی متهم کرد

وزارت امور خارجه امریکا در گزارشی گفته‌است که دولت ایران در چهار دهه گذشته در ۳۶۰ ترور هدفمند و اقدام تروریستی در بیش از ۴۰ کشور جهان نقش داشته‌است.

در این گزارش که روز جمعه، ۲۲ می منتشر شده، آمده است که ایران در مجموعه اقدامات تروریستی بین‌المللی خود در کشورهای مختلف، «۳۶۰ مورد ترور هدفمند» انجام داده است.

این وزارت‌خانه با اشاره به اینکه این اقدامات منجر به کشته‌شدن یا آسیب دائمی به صدها تن شده، نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، وزارت اطلاعات و گروه‌های دیگری از جمله حزب‌الله لبنان و سایر گروه‌های نیابتی وابسته به ایران را مسوول این حملات دانسته است.

وزارت خارجه امریکا در بخش دیگری از این گزارش به نقش اعضای تیم دیپلماتیک ایران در خارج از این کشور در ترورهای هدفمند اشاره کرده است.

بر اساس این گزارش، شواهد فعالیت کادر سفارتخانه‌های ایران و دیپلمات‌های ایرانی خارج از این کشور در این نوع اقدامات تروریستی، بر اساس تحقیقات قضایی و پولیسی و اطلاعات نهادهای امنیتی و دستورهایی که برای بازداشت این افراد صادر شده، حاصل شده است.

در این گزارش همچنین به تهدید روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از ایران از سوی سپاه پاسداران نیز اشاره شده‌است. تهدید روزنامه‌نگاران شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال در لندن به ربودن و انتقال به ایران، تهدید به قتل شمار دیگری از روزنامه‌نگاران خارج از کشور از جمله روزنامه‌نگاران بی‌بی سی فارسی، تهدید فعالان مدنی، روزنامه‌نگاران، معترضان سیاسی و رهبران فعالان قومی و اقلیت‌های مذهبی از دیگر فعالیت‌های تروریستی ایران در خارج از کشور اعلام شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *