واکنش طالبان به بیانیه اتحادیه اروپا: نظام‌های تحمیلی، قابل قبول نیست

اعلامیه اخیر اتحادیه اروپا مبنی بر حمایت مشروط از صلح در افغانستان، واکنش طالبان را در پی داشته و این گروه اتحادیه اروپا را تلویحا به مداخله در امور افغانستان متهم کرده‌است. سخنگوی طالبان گفته‌است که در اعلامیه اتحادیه اروپا، «بعضی نکاتی است که با حق استقلال افغان‌ها متصادم است.»اتحادیه اروپا به تازگی در اعلامیه‌ای، حمایت و پشتیبانی خود از افغانستان و روند صلح را مشروط کرد‌ه‌است. شرط این اتحادیه، عدم برگشت امارت اسلامی، حفاظت از دستاوردهای ۱۹ ساله، حفاظت از جمهوری، آتش‌بس دایمی و آغاز مذاکرات داخلی صلح است.

در این اعلامیه اتحادیه اروپا، بیشتر بر حفظ نظام جمهوری و دستاوردهای ۱۹ سال اخیر افغانستان تاکید شده‌است.

به گفته این اتحادیه، باید اطمینان حاصل شود که ارزش‌های نظام جمهوری از جمله مردم‌سالاری در افغانستان حفظ و بیشتر تقویت می‌شود.

طالبان در واکنش به این اعلامیه گفته‌ا‌ند که از حمایت اتحادیه اروپا استقبال می‌کنند؛ اما در این اعلامیه بعضی نکاتی هم هست که با حق استقلال افغان‌ها «متصادم» است.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان در ادامه گفته‌است: «باید بگوییم که نظام‌های تحمیل‌شده از خارج، همواره سبب جنگ‌ها و بربادی کشور ما گردیده و برای افغان‌ها قابل قبول نبوده‌است.»

مجاهد تاکید کرده‌است که افغان‌ها در مورد نظام آینده شان طی مذاکرات تصمیم می‌گیرند و این حق مشروع آن‌ها است. او افزوده‌است که بر اساس توافق‌نامه امضا شده با امریکا، ایالات متحده و متحدانش متعهد هستند که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

امریکا و طالبان در اواخر سال گذشته خورشیدی توافق‌نامه صلح امضا کردند. براساس این توافق‌نامه، نیروهای خارجی طی چند ماه افغانستان را ترک می‌کنند و طالبان نیز برای تشکیل دولت آینده، با حکومت افغانستان وارد مذاکره می‌شوند.

در حال حاضر روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، ادامه دارد و مقام‎های امریکایی بر خروج کامل این نیروها تاکید دارند؛ اما طالبان تاکنون حاضر به مذاکره با حکومت نیستند.

این گروه، رهایی ۵ هزار زندانی شان را پیش‌شرط آغاز مذاکرات قرار داده؛ شرطی که تاکنون برآورده نشده‌است.

حکومت افغانستان می‌گوید از زمان امضای توافق‌نامه ایالات متحده و طالبان در اواخر سال گذشته خورشیدی تاکنون ۲ هزار زندانی طالبان از زندان رها شده‌اند.

مطالب مرتبط