گفتگوی غنی و پمپئو در مورد فرآیند صلح افغانستان

محمداشرف غنی؛ رییس‌جمهوری با مایک پمپئو؛ وزیر امور خارجه در مورد گام‌های بعدی روند صلح گفتگو کرده‌است. براساس اعلام ارگ ریاست‌جمهوری، این گفتگو که‌ از طریق کنفرانس ویدیویی انجام شد، غنی و پمپئو درباره محل برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی گفت‌وگو کرده‌اند.ارگ ریاست‌جمهوری اعلام کرد که اشرف غنی عصر روز دوشنبه (۱۲جوزا) با مایک پمپئو؛ وزیر امور خارجه امریکا در یک نشست ویدیویی در مورد گام‌های بعدی روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌است.

طبق اعلام ارگ، در این نشست که عبدالله عبدالله؛ رییس شورای عالی مصالحه نیز حضور داشته در خصوص صلح، گام‌های بعدی در راستای صلح از جمله رهایی زندانیان، تحلیل و مکان مذاکرات و سایر اقدامات مربوط به صلح، گفت‌وگو شده‌است.

براساس خبرنامه ارگ، دو طرف روی همکاری مشترک برای اطلاع‌رسانی در آغاز و جریان مذاکرات صلح تأکید کرده‌اند.

اشرف غنی همچنین تاکید کرده‌است که برای رسیدن به اهداف مشترک کابل و واشنگتن، باید تیم‌های کاری هر دو طرف روی فراهم کردن زمینه اجرای نقشه راه صلح حکومت کار کنند.

وزیر خارجه امریکا در این نشست گفته‌است که کشورش خواهان افغانستان متحد، مستقل، دموکراتیک و با ثبات در چوکات تداوم روابط درازمدت و استراتژیک است و برای رسیدن به این هدف با حکومت افغانستان یک‌جا کار می‌کند.

در همین حال عبدالله عبدلله؛ رییس شورای عالی مصالحه ملی از اقدامات این شورا در راستای صلح به مایک پمپئو گزارش داده‌‌است.
در خبرنامه ارگ آمده‌است که دولت افغانستان در این نشست روی راهکار آتش‌بس اعلام ناشده که قواعد بازی در آن مشخص شود، تأکید کرده‌است.

حکومت افغانستان و طالبان در حالت آتش‌بس اعلام ناشده قرار دارند؛ اما با این هم در برخی از ولایت‌ها درگیری خونین میان دو طرف صورت گرفته‌است.

مطالب مرتبط