روسیه و کشتار سربازان امریکایی؛ اتهام بد، در زمان بد

ارتباط روسیه با طالبان، دیگر یک رویداد پنهانی و غیر مشروع نیست. اگر فاش‌تر بگوییم نخستین‌بار این دولت افغانستان و حامی استراتژیک آن امریکا بودند که با ارائه طرح صلح با طالبان، به آن گروه به طور غیر مستقیم، مشروعیت سیاسی اعطا کردند و راه را برای برقراری ارتباط میان طالبان و کشورهای دیگر هموار ساختند. با این حال، اتهام اعطای پول از سوی روسیه به ملیشه‌های همسو با طالبان برای کشتن نظامیان امریکایی در افغانستان، اتهامی تازه و تکان‌دهنده است. روسیه اتهامات نشرشده در روزنامه نیویارک تایمز را مبنی بر این‌که روس‌ها سال گذشته، مخفیانه برای کشتن سربازان امریکایی و نیروهای خارجی در افغانستان جایزه تعیین کردند، بی‌اساس خوانده و رد کرده‌است.

روز جمعه روزنامه نیویارک‌تایمز گزارش داد که دولت ترامپ در حال ارزیابی اطلاعاتی است که یک واحد مخفی ارتش روسیه به ملیشه‌های نزدیک به طالبان برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان جایزه وعده داده‌است.

کاخ سفید، اطلاع ترامپ از گزارش نهادهای جاسوسی امریکا در این باره را رد کرده‌است.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان هم این موضوع را رد کرده و گفته‌است که «این نوع ارتباط با سازمان استخبارات روسیه بی‌اساس» است. آقای مجاهد تاکید کرده که پس از امضای توافقنامه صلح با امریکا، سربازان امریکایی «در امان هستند و ما به آن‌ها حمله نمی‌کنیم».

با این وجود، بعید است که بازخوردهای سیاسی و تبلیغاتی این گزارش به زودی فروکش کند. بنابراین، پرسش مهم و کلیدی این است چرا اکنون این گزارش منتشر شده و پژواک‌های خواسته و ناخواسته آن، کدام طیف‌ها و طرف‌ها را هدف می‌گیرد؟

ترامپ و انتخابات امریکا
نیویارک تایمز یک رسانه چپ‌گرای امریکایی است که بارها مورد هجوم دونالد ترامپ قرار گرفته‌است. ترامپ رسانه‌هایی مانند نیویارک‌تایمز، سی‌‌ان‌ان و… را به انتشار گسترده «خبر جعلی» متهم کند و آن‌ها را بخشی از گروه مأمور تولید و پخش پروپاگندای رسانه‌ای علیه خود می‌داند.

از این منظر، ممکن است انتشار این گزارش بحث‌برانگیز آن‌هم تنها چندماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری امریکا تلاش شماری از منتقدان ترامپ در داخل امریکا برای ناکام‌گذاردن ترامپ در انتخابات پیش رو باشد.

تلاش کاخ سفید برای تکذیب اطلاع ترامپ از اطلاعات سازمان‌های جاسوسی ایالات متحده از این موضوع – و نه تکذیب کلیت این گزارش- نیز نشان‌گر آن است که هدف کاخ سفید، تبرئه ترامپ از اتهامات مرتبط با این گزارش از جمله ناتوانی یا تبانی با روس‌ها است؛ تلاشی که روشن نیست تا چه اندازه می‌تواند ثمربخش باشد و با توجه به جو سیاسی و اجتماعی ملتهب و بحران‌زده‌‌ای که به دلیل شیوع کرونا، سوء مدیریت این بحران، وضعیت بد اقتصادی ناشی از آن و نیز اعتراضات مربوط به نژادپرستی در سراسر امریکا پدید آمده، بعید است ترامپ قادر به مهار بازخوردهای منفی این گزارش روی اهداف انتخاباتی خود باشد.

روسیه، افغانستان و صلح با طالبان
به جز اهداف داخلی، این گزارش بد که در زمان بدتری هم منتشر شده، حد اقل یک هدف خارجی مهم را نیز دنبال می‌کند و آن به چالش‌کشیدن سهم و نقش روسیه در آینده افغانستان پساصلح است. امریکایی‌های منتقد ترامپ که صلح با طالبان را کاری خطرناک و تهدیدی جدی علیه امنیت ملی شان می‌دانند، از این‌که با خروج امریکا از افغانستان، روسیه و چین به سرعت جای ایالات متحده را بگیرند نگران اند.

از جانب دیگر، ارتباطات تنگاتنگ روسیه با طالبان و دیپلماسی فعال و مؤثر کرملین در رابطه با صلح افغانستان، موضوعی نیست که به سادگی از سوی واشنگتن، پذیرفته شود. به همین دلیل، این‌که دست‌ها و عوامل قدرتمند و پرنفوذی در امریکا از راه انتشار گزارش‌هایی از این دست، سعی کنند در روابط روسیه و طالبان، خدشه وارد کنند و نقش‌آفرینی روسیه در آینده افغانستان را با مشکل رو به رو کنند، دور از انتظار نیست.

دخالت روسیه در انتخابات امریکا
دموکرات‌های رقیب ترامپ در انتخابات گذشته بارها ادعا کردند که ترامپ با حمایت و دخالت روسیه وارد کارزارهای انتخاباتی شده و در آن به پیروزی رسیده‌است. این ادعا حتی به تشکیل پرونده علیه ترامپ هم منجر شد؛ اما در نهایت به جایی نرسید.

در انتخابات پیش رو نیز منتقدان و مخالفان ترامپ سعی می‌کنند تا با طرح دوباره این اتهام، از یک‌سو با دشمن‌تراشی برای امریکا و بزرگ‌نمایی خطر روسیه برای ایالات متحده، و از جانب دیگر با متهم‌کردن ترامپ به تبانی پنهانی با مسکو برای پیروزی در انتخابات پیش رو، بخت پیروزی نامزد مورد نظر خود را بالا ببرند و مانع از پیروزی دوباره ترامپ شوند.

با توجه به این مسایل، این گزارش که حاوی اتهامی بد و سنگین است، در زمان بدی منتشر شده و بی‌تردید هم برای روسیه و هم برای ترامپ، دشوار است که در دو مقطع حساس و حیاتی یعنی نهایی‌شدن روند صلح با طالبان، و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا بر توابع و پیامدهای آن به سادگی غلبه کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *