محکومیت بیش از ۵۰۰ نفر به جرم قاچاق مواد مخدر طی ۶ ماه گذشته

دادستانی کل اعلام کرده‌است که در شش ماه اخیر، ۳۹۹ پرونده قاچاق «مسکرات و مواد مخدر» را ثبت و بررسی کرده‌است که از این میان ۲۲۰ پرونده آن مراحل دادرسی خود را گذرانده و در پیوند به آن ۵۲۵ نفر از ۲۰ هزار افغانی جزای نقدی تا ۳۰ سال زندان، محکوم به مجازات شده‌اند.بر اساس اعلامیه دادستانی کل که امروز (دوشنبه، ۹ سرطان) نشر شده، در میان محکومان ۳۵ تن از «موظفان خدمات عامه»، چهار زن و یک شهروند خارجی نیز شامل‌ اند.

در اعلامیه دادستانی آمده‌است که در پیوند به‌ قاچاق مواد مخدر، ۴۹۰ تن به شمول پنج زن و یک شهروند خارجی بازداشت شده‌اند.

طبق معلومات دادستانی کل، در پی رسیدگی به پرونده‌های قاچاق مواد مخدر، ۸۱۵.۳۵۵ کیلوگرام هیرویین، ۸۶ کیلوگرام مورفین، ۳۵۶.۰۵ کیلوگرام شیشه، ۵۴ هزار و ۲۹۸.۷۵۸ کیلوگرام چرس، ۱۰ هزار و ۱۴۵.۲۲ کیلوگرام تریاک، ۲۸ هزار و ۷۹۶ کیلوگرام بنگ‌دانه و یک‌هزار و ۸۸۴ کیلوگرام خشخاش ضبط شده‌است.

همچنین مرتبط به همین قضایا ۳۱.۹۴۷ کیلوگرام تابلیت «کا»، سه هزار و ۲۷۵ لیتر مشروب الکلی، ۹ هزار و ۸۲۲.۶۵۴ لیتر تیزاب و ۲۷ هزار ۴۳۹.۴۶ کیلوگرام مواد کیمیایی جامد نیز ضبط شده‌است.

در اعلامیه دادستانی آمده‌است که براساس حکم محکمه، ۱۱۵ عراده موتر، ۱۷ عراده موترسایکل، ۵۷ میل سلاح مختلف‌ و ۵۸۷ سیت موبایل نیز مصادره شده‌است.

گفته شده که طبق حکم محاکم، ۱۲ میلیون و ۵۷۰ هزار و ۱۴۶ افغانی و ۲۳ هزار و ۲۰ دالر امریکایی نیز به حساب قطعی خزانه دولت واریز شده‌است.

وزارت امور داخله نیز پیش‌تر اعلام کرده‌بود که در جریان ۱۰ سال گذشته بیش از ۳۰ هزار قاچاقچی مواد مخدر را در سراسر کشور بازداشت کرده‌است.

وزارت داخله امروز هم اعلام کرد که در جریان سال ۲۰۱۹ میلادی، ۴۳۸ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر در میدان‌های هوایی افغانستان، بازداشت شده‌اند.

براساس اعلام این وزارتخانه، در جریان سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۲۴ رشته عملیات، علیه قاچاقچیان که از طریق میدان‌ هوایی دست به قاچاق مواد مخدر می‌زدند، اجرا شده‌است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *